Cena akcií Coca-Coly neklesla o čtyři miliardy eur kvůli Ronaldově gestu. Je to obvyklé, říká expert

Cristiano Ronaldo  (Profimedia)

Cristiano Ronaldo | FOTO: Profimedia

Záběry z tiskové konference, kde Cristiano Ronaldo posunul dvě lahve Coca-Coly mimo záběry kamer a vyzval všechny, aby pili vodu, obletěly celý svět. Následně se objevily informace, že společnost, vyrábějící oblíbený nápoj, na fotbalistovo jednání drsně doplatila. Jak se zdá, zřejmě šlo spíš o mediální bublinu, která ovšem splaskne.

Bylo jasné, že se Coca-Cole gesto portugalské fotbalové superstar líbit nebude. Takovou reklamní ikonu by totiž chtěla mít na své straně každá společnost a naopak nikdo netouží po tom, aby byl jeho výrobek odmítnut někým, jako je Ronaldo.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Psalo se o tom, že akcie americké firmy kvůli incidentu ztratily část své hodnoty, konkrétně zhruba čtyři miliardy eur. To však není úplně pravda. „Po pondělním otevření obchodování s akciemi společnosti Coca-Cola jsme byli svědky poklesu o zhruba 1,6 procenta,“ vysvětluje pro FORUM 24 Štěpán Křeček. 

Hlavní ekonom společnosti BHS ovšem vysvětluje, proč za to nemůže pouze Cristiano Ronaldo. „Přibližně polovina tohoto poklesu byla s největší pravděpodobností způsobena skutečností, že pondělí bylo prvním dnem, kdy se akcie Coca-Coly obchodovaly bez nároku na dividendu. Zbytek poklesu byl způsoben dalšími faktory. Mezi ty můžeme zařadit incident kolem Cristiana Ronalda,“ říká odborník.

Přibližně třetinu hodnoty společnosti Coca-Cola tvoří její značka. Ta incidenty, které upozorňují na zdravotní aspekty konzumování přeslazených nápojů, trpí. K tomu je však třeba dodat, že poklesy do dvou procent jsou na trzích běžné a setkáváme se s nimi často. V mnohých případech ani nemusí mít konkrétní příčinu,“ je přesvědčen Křeček.

Podle jeho slov si někdy lidé nechtějí fakty zkazit příběh, proto se smíří s populárním vysvětlením a dál již nezkoumají skutečnou podstatu. „Příklad efektu mávnutí motýlích křídel v podání slavného fotbalisty byl mediálně zajímavý. Myslím si, že se však sluší celou záležitost zasadit do širšího kontextu,“ dodává ekonom.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články