Lidové noviny oznámily částku, kterou slovenský miliardář Pavol Krúpa nabídl právníkovi Zdeňku Altnerovi za pohledávku na dluh ČSSD, která činí 338 milionů korun. Krúpa je ochoten Altnerovi zaplatit 55 milionů. Sociální demokracie právníkovi dluží za služby při získání Lidového domu. Pokud by se Krúpovi podařilo pohledávku odkoupit, jednalo by se o velmi silnou zbraň proti koaličnímu spojenci a zároveň největší konkurenci Andreje Babiše.

„Poslal jsem panu doktoru Veselému oficiální žádost na odkup pohledávky pana Altnera za 55 milionů korun. Nabídka zohledňuje i možnou modifikaci výšky pohledávky ze strany Nejvyššího soudu a délku řízení,“ prohlásil pro Lidovky.cz Krúpa.

V případě dohody by pro ČSSD vedenou Bohuslavem Sobotkou nastaly problémy nejen kvůli Krúpově propojení s Babišem a s prezidentem Milošem Zemanem, ale také proto, že by miliardář velmi pravděpodobně využil služeb mnohem ostřejších právníků.

Krúpova skupina skupina Arca Capital je minoritním akcionářem společnosti New World Resources (NWR), majitele OKD. „Arca Capital je silná finanční investiční skupina a v případě odkupu pohledávky nebude žádným způsobem zneužívat svoji pozici,“ stojí v tiskové zprávě skupiny z minulého týdne.

Patrik Altner postup Krúpy, který svou nabídku dal k dispozici i novinářům, považuje za podivný. „Já si myslím, že se chce zviditelnit, evidentně,“ řekl ČTK. „Tohle jsem nikdy nezažil, jako advokát jsem za klienta domlouval prodej pohledávek, ale takhle se nikdy nepostupuje,“ dodal.

Bývalý advokát Altner před měsícem vyhrál letitý spor s ČSSD, kterou zastupoval ve sporu o Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit 18,5 milionu a smluvní pokutu, která za 5734 dní od podání žaloby do vynesení rozsudku činí 318 milionů.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora