Poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoljak se na sociální síti X pustil do amerického podnikatele Elona Muska. Ten prý vloni tajně nařídil svým inženýrům, aby vypnuli satelitní komunikační síť jeho společnosti Starlink poblíž krymského pobřeží, a tím zmařil ukrajinský útok na ruskou námořní flotilu. „Někdy je chyba mnohem víc než jen chyba,“ okomentoval Muskovo rozhodnutí Podoljak.
Tím, že americký podnikatel a majitel sociální sítě X Elon Musk nedovolil ukrajinským dronům zničit část ruské vojenské flotily prostřednictvím zásahu Starlink,
podle poradce ukrajinského prezidenta umožnil této flotile vypálit rakety Kalibr na ukrajinská města.
„V důsledku toho jsou zabíjeni civilisté, děti. To je cena za koktejl ignorance a velkého ega. Otázkou však stále zůstává: proč někteří lidé tak zoufale chtějí hájit válečné zločince a jejich touhu vraždit? A uvědomují si nyní, že páchají zlo a podporují zlo?“ pustil se do miliardáře Podoljak.
Vypnutí satelitní komunikační sítě společnosti Starlink popisuje novinář Walter Isaacson v nové biografii miliardáře s názvem Elon Musk. Podle CNN se ve výňatku píše, že Musk vloni tajně nařídil svým inženýrům, aby vypnuli komunikační síť poblíž krymského pobřeží a zmařili tak ukrajinský útok na ruskou námořní flotilu.
Když se ukrajinské ponorkové drony napěchované výbušninami přiblížily k ruské flotile, ztratily spojení a neškodně vyplavaly na břeh, píše Isaacson. Jeho nová kniha vyjde 12. září v nakladatelství Simon & Schuster. Muskovo rozhodnutí bylo prý vedeno akutním strachem, že Rusko na ukrajinský útok na Krym odpoví jadernými zbraněmi.
„Muskovy obavy z ‚malého Pearl Harboru‘, jak se vyjádřil, se na Krymu nenaplnily. Tato epizoda však odhaluje, v jak jedinečném postavení se Musk ocitl, když se válka na Ukrajině rozvíjela. Ať už to byl záměr, nebo ne, stal se z něj zprostředkovatel moci, kterého američtí představitelé nemohli ignorovat,“ dodává CNN.
Když Rusko těsně před invazí v únoru 2022 narušilo ukrajinské komunikační systémy, Musk souhlasil, že Ukrajině poskytne za miliony dolarů satelitní terminály Starlink vyrobené společností SpaceX. Ty se staly pro ukrajinské vojenské operace klíčové. Jakmile však Ukrajina začala terminály Starlink používat k útokům proti Rusku, Musk začal toto rozhodnutí přehodnocovat.
Musk později na stejné sociální síti tvrzení knihy Waltera Isaacsona popřel. „Starlink v dané oblasti nebyl nikdy aktivován. SpaceX tak nic nemohl deaktivovat,“ napsal. Obě strany konfliktu by se navíc podle Muska měly dohodnout na ukončení války. „Každým dnem více a více mladých Ukrajinců i Rusů umře, aby získali a ztratili malé kousky území, aniž by se sotva změnily hranice. To za jejich životy nestojí,“ dodal.