Cena za propagační články na Parlamentních listech? Od krajů a ministrů přišlo 4,5 milionu

Reklama Parlamentních listů, ilustrační foto (archiv F24)

Reklama Parlamentních listů, ilustrační foto | FOTO: archiv F24

Deník MF DNES v rámci svého předvolebního seriálu zkoumal, kam jdou peníze od hejtmanů či ministrů, kteří si ze státního platí také svoji propagaci. A zjištění je to více než zajímavé – celkem 4,5 milionu korun získaly dvě společnosti – Our Media (společnost Michala Voráčka a senátora Iva Valenty) a JT Media, jejímž majitelem je Petr Hájek. Znamená to, že pozitivní články, které navíc byly podle deníku vydávány za redakční obsah, vycházely na Parlamentních listech, dále sem patří například web PrvníZprávy.cz nebo konspirační podivnost Protiproud.

V článku je vysvětleno, že kraje či ministerstva sice platily za reklamní bannery, ovšem jako bonus dostávaly redakční články či rozhovory. Ty se však nijak neoznačovaly (jak je u slušných médií zvykem), a proto čtenář nemohl rozeznat, kdy se jedná o PR a kdy o běžný obsah.

Zajímavá jsou také konkrétní čísla. Ministerstvo průmyslu a obchodu si u Our Media nakoupilo PR služby, a tudíž články na Parlamentních listech, Krajských listech či na webu Prvnizpravy.cz, za 637 200 korun. Ministerstvo pro místní rozvoj zaplatilo 242 000 korun, ministerstvo zdravotnictví nakupovalo za 90 750 korun.

Částky 2 miliony pro Our Media a 1,4 milionu pro JT Media si zaplatily také kraje, konkrétně Jihomoravský, Moravskoslezský, Plzeňský, Pardubický, Liberecký, Karlovarský a Středočeský. Nejvíce platil právě kraj Moravskoslezský, jehož hejtman Michal Novák měl na Parlamentních listech například rozhovor s titulkem „Získávání investorů je jednou z cest, jak zajistit nová pracovní místa“. Oba subjekty (Our Media a JT Media) podle MF DNES celkově získaly od roku 2010 4 555 237 Kč.

screenshot-2016-09-16-11-08-43

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]