Ceny energií letí nahoru, ušetřit tisíce se dá snadno. Pomůže pračka, mikrovlnka i lednička

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Tématem posledních týdnů jsou mimo jiné i zvyšující se ceny. Jedním z největších strašáků je především zdražování energií. Bude proto zřejmě nutné, abychom se naučili šetřit a tím pádem ulevili i naší peněžence. Pár dobrých rad nabízí třeba deník The Mirror.

Účty za plyn a elektřinu by se v nadcházejících letech mohly stát velkým problémem v nejedné domácnosti. V zimě si sice můžeme doma vzít o jeden svetr navíc a zapínat světlo pouze v nejnutnějších případech, ale to rozhodně není důstojné řešení.

Existuje totiž několik věcí, kterými můžeme náš účet za energie dostat zpátky do rozumných mezí. Překvapivě se dá ušetřit třeba na praní prádla. Podle odborníků je největší položkou při praní ohřev vody. Radí proto zvolit na pračce teplotu 30-40 °C a dlouhodobě ušetříte. Šanci na menší spotřebu energie nabízí i namontování termostatu, na němž pak okamžitě snížíte teplotu vytápění bytu nebo domu. Podle společnosti Uswitch můžete ušetřit až 2500 korun ročně, pokud to uděláte o pouhý 1 °C.

Moderní domy mohou být plné elektronických zařízení, která odebírají energii, i když jsou vypnutá. Je to proto, že mnohé z nich se stále spotřebovávají malé množství elektřiny. Příkladem je mikrovlnná trouba s digitálními hodinami. Odpojením těchto zařízení, pokud je  nepoužíváte, můžete ušetřit téměř 900 korun ročně.

Vypínejte vodu, když si čistíte zuby. Podle společnosti Uswitch spotřebuje puštěný kohoutek šest litrů vody za minutu, což může časem zvýšit účty za energii a vodu – zejména pokud je voda horká.

Při nákupu bílého zboží dbejte na energetickou třídu výrobků. Zboží z druhé ruky nás totiž vyjde kolikrát dráž kvůli spotřebě, než kdybychom si koupili nový spotřebič. Například pračka s energetickou třídou A+++ spotřebuje za 11 let své životnosti méně energie (zhruba za 1900 korun) než pračka s třídou A+.

Chladnička s energetickou třídou A+++ ušetří za stejné období ve srovnání s chladničkou s energetickou třídou A+ neuvěřitelných 9300 korun.Vyplatí se i úsporná sprchová hlavice, dalších zhruba 700 korun ročně ušetříte, když dobře zajistíte okna a dveře proti průvanu. 

Na účtech za energii můžete ušetřit spoustou drobných změn, na rozdíl od těch masivních, jako je pořízení nového kotle. Například při vaření používejte pouze dostatečně velkou pánev, abyste neplýtvali energií na ohřívání kovu, na kterém nepotřebujete vařit. Stejně tak při vaření na varné desce nebo při plnění konvice používejte jen takové množství vody, které skutečně potřebujete.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články