Cenzura? Přerov, vedený hnutím ANO, zakázal promítání filmu o Babišovi

Eric Drooker

O snímku Selský rozum, který popisuje dopady podnikání Andreje Babiše na český venkov, čtenáře deník FORUM 24 již informoval. Diváci v Přerově ale film neuvidí, protože jej měl odmítnout zřizovatel tamního kina. A tím je město.

„Jsme kino zřizované městem, ne soukromé. Proto jsem s vedením konzultovala, zda mám objednaný program zrušit a dát místo něj Selský rozum. Zájem neměli, tak jsem to respektovala,“ uvedla pro deník Echo24 Svatava Měrková.

V Přerově je přitom nejsilnější stranou právě hnutí ANO, v zastupitelstvu má hned devět členů. Babišova strana zde zvítězila v posledních volbách a primátorem je Vladimír Puchalský ze Společně pro Přerov.

Selský rozum Zuzany Piussi a Víta Janečka, na jehož vzniku se podílel také Deník Referendum, měl premiéru v pražském kině Světozor. Viděli jej diváci i v dalších městech a chystá se do Vinoře, Liberce, Chomutova, Pardubic nebo do Havlíčkova Brodu. „Projekce byla v Přerově domluvená, je vždy spojena s knihou Žlutý baron. Když se ale tamní dozvěděli, o co konkrétně se jedná – tedy o Andreje Babiše –, byla zrušena,“ vysvětluje Jakub Patočka, šéfredaktor Deníku Referendum.

Film vypráví příběh českého venkova a ukazuje například sedláka Bohumíra Radu, kterému Babiš nechal spálit pole, nebo města Vodňany a Kroměříž, ve kterých oligarcha působí. Podle posledních informací se Přerov ovšem nakonec možná dočká a projekce proběhne v Divadelním V. klubu, ten totiž nepatří městu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]