Černochová: Úlohu Jana Hamáčka v cestě do Moskvy vidím jinak

Jana Černochová  (ČTK)

Jana Černochová | FOTO: ČTK

Počet diplomatů v Praze a Moskvě by se měl vyrovnat, Ruská federace omluvit a diplomatické vztahy obou zemí nastartovat od nuly. Po jednání výboru pro obranu to sdělila poslankyně Jana Černochová (ODS). Připustila také, že vysvětlení ministra zahraničí Jana Hamáčka (ČSSD), že cesta do Moskvy byla „zastíracím manévrem“, nepovažuje za dostatečné a myslí si, že za ní stálo něco jiného, než ministr říká.

Výbor pro obranu po vyslechnutí všech hostů podle poslankyně Jana Černochové odsoudil teroristické útoky speciálních jednotek ruské vojenské zpravodajské služby, organizované na území České republiky ve Vrběticích. Výbor vydal usnesení, že tento útok, který vedl k násilné smrti českých občanů a rozsáhlému zničení soukromého majetku, považuje za nepřijatelné porušení svrchovanosti České republiky, mezinárodního práva a akt nepřátelský.

FORUM 24 (archiv)

Vyzval proto vládu premiéra Andreje Babiše k zásadnímu odmítnutí tohoto nepřijatelného vměšování Ruské federace do suverenity země. Musí vyjádřit protest příslušným ruským orgánům a přijmout veškerá opatření ke snížení rizika pro vedení dalších operací ruských speciální jednotek a zajistit ochranu národní bezpečnosti naší země.

„Výbor důrazně požaduje omluvu vlády Ruské federace za zapojení ruských státních orgánů, za zničení muničních skladů, finanční náhradu pro rodiny usmrcených českých občanů a náhradu a ztráty na majetku a veřejných hodnotách,“ uvedla po výboru Černochová. O cestě dvou agentů, kteří měli iniciovat tento útok, je podle ní celá řada pevných důkazů.

Česká republika by také podle usnesení výboru měla narovnat počty diplomatů Ruské federace na území ČR s počty českých diplomatů na území Ruské federace. „V současné chvíli je diplomatů v Ruské federaci pět nebo šest, je to skutečně velmi zanedbatelný počet. Měli bychom vztahy s Ruskem nastartovat od nuly, včetně diplomatické služby. Ti lidé by tam měli být nezatíženi kauzou, která tam momentálně probíhá,“ dodala poslankyně.

Vyjádřila se také k vysvětlení ministra zahraničních věcí Jana Hamáčka o tom, že by jeho cesta do Moskvy měla být „zastíracím manévrem“. „Já tu úlohu Jana Hamáčka v cestě do Moskvy vidím trochu jinak,“ nastínila poslankyně s tím, že blíže se k tomu nemůže vyjádřit s ohledem na to, že je vázána mlčenlivostí. „Cesta do Moskvy byla za jiným účelem, než nám pan ministr říká.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner