Černošice se obrátí na zahraniční úřady, chtějí dokumenty o Babišově majetku

Premiér Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

Městský úřad v Černošicích se chce kvůli kauze Pandora Papers obrátit na zahraniční úřady, o součinnost proto požádal ministerstvo zahraničí. Radnice chce ověřit, zda končící premiér Andrej Babiš (ANO) spáchal přestupek proti zákonu o střetu zájmů. S odkazem na černošický úřad o tom informoval iRozhlas.cz. Babiš totiž podle webu Investigace.cz v majetkových přiznáních nezmínil, že vlastní akcie offshorových firem.

„K prověření došlého oznámení ministerstvo spravedlnosti našemu úřadu doporučilo využít nástrojů daných zákonem o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich. Podklady pro posouzení, zda ze strany Andreje Babiše došlo k porušení zákona, ale musí vystavit státní orgán země, kde byly předmětné majetkové či finanční aktivity zaregistrovány,“ oznámil ve středu městský úřad.

Týdeník FORUM (Lucie Batková / FORUM 24)

Radnice se však sama pro získání potřebných podkladů na zahraniční úřady obrátit nemůže. V úterý proto požádala o součinnost ministerstvo zahraničních věcí. Černošice se původně obrátily také na ministerstvo spravedlnosti, které je správcem majetkových přiznání u veřejných funkcionářů. Tam však úředníci nepochodili.

„S ohledem na zákonné limity svého postupu nebyl schopný ověřit, zda údajná absence údajů v příslušných oznámeních, které měl Andrej Babiš učinit podle zákona o střetu zájmů, je dána tím, že údaje zamlčel, nebo tím, že předmětné skutečnosti nenastaly,“ oznámil podle radnice resort spravedlnosti.

Cílem radnice je zjistit, zda končící premiér porušil stávající legislativu ke střetu zájmů. Černošický úřad, pod který Andrej Babiš s trvalým bydlištěm v Průhonicích spadá, se aférou kolem společností v daňových rájích začal zabývat začátkem října. Podnět k přezkumu podali Piráti, připomíná iRozhlas.cz.

Nemovitosti ve Francii

Babiš si měl před několika lety prostřednictvím anonymních firem v daňových rájích přeposlat peníze v hodnotě skoro 400 milionů korun, aby za ně následně ve Francii koupil více než desítku nemovitostí.  Včetně zámečku Bigaud na Azurovém pobřeží. Po analýze dokumentů v tzv. kauze Pandora Papers to na začátku října uvedl portál Investigace.cz. Jím oslovení odborníci se nechali slyšet, že transakce nesou znaky praní špinavých peněz.

Týdeník FORUM | FOTO: FORUM 24 (FORUM 24)

„V červenci roku 2009 požádala francouzská právní kancelář DB Artwell Advocats své kolegy z Panamy (právní kancelář Alcogal) o speciální službu pro svého českého klienta: zákazník chtěl anonymně založit firmy v diskrétních daňových rájích. Tím klientem byl Andrej Babiš, dnešní český premiér. O čtyři měsíce později Babiš tuto strukturu využil, aby z jedné své společnosti do druhé přesunul 15 milionů eur (tehdy 381 milionů korun) – svým způsobem neudělal nic jiného, než že poskytl sám sobě půjčku. A to na nákup šestnácti luxusních nemovitostí ve Francii včetně zmíněného zámečku Château Bigaud na Azurovém pobřeží,“ uvádí Investigace.cz.

Experti se shodují, že transakce nese znaky praní peněz. „Žádná normální obchodní transakce by takhle nikdy nevypadala,“ má jasno bývalý vyšetřovatel finanční kriminality, dnes konzultant pro boj proti praní špinavých peněz Kamil Kouba. „To schéma mi přijde jako z učebnice pro vyšetřovatele. V angličtině to dokonce má svůj název: loan back,“ dodal.

Letité obchody vyplouvají na světlo díky tomu, že ze zmíněné panamské advokátní kanceláře Alcogal unikly dokumenty, které získalo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ). Díky nim je nyní možné vše zpětně zrekonstruovat.

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura  (ČTK)

„Alcogal založil pro svého klienta Andreje Babiše první firmu, Blakey Finance Limited, na Britských Panenských ostrovech. Jednatelem se stal Fernando Gil, nastrčený ředitel, jehož služby panamská kancelář pravidelně využívá. Dokonce tak často, že za svoji kariéru je veden jako jednatel ve více než 36 tisících panamských společnostech. Nebýt úniku dokumentů, jméno držitele akcií Andreje Babiše by se nikdy nikdo nedozvěděl, protože bylo dohledatelné pouze v archivech právní kanceláře,“ zmiňuje Investigace.cz. Britské Panenské ostrovy prý nebyly vybrány náhodou – je tam totiž často nemožné o firmách, přes které tečou stamiliony dolarů, dohledat informace.

Z analyzovaných dokumentů podle webu nevyplývá, co bylo zdrojem zmíněných peněz. „V každém případě však premiér Andrej Babiš vynaložil značné úsilí, aby skryl, že právě on je majitelem oněch 15 milionů eur. Kromě toho, že využil schéma offshorových společností, které mu zajistily anonymitu, se ke svým firmám nepřiznal ani v Česku,“ upozornili novináři s tím, že Babiš žádnou z firem neuvedl v žádném majetkovém přiznání.

Ve Francii Babišovi podle webu hrozí na základě zákona o prokazování bohatství, že pokud neprokáže původ oněch 381 milionů korun, může o své nemovitosti přijít. Vyšetřování mu rovněž hrozí i v USA, a to vzhledem k tomu, že celé schéma nese znaky praní peněz a součástí byla jeho americká firma, uvedl web.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]