Černý scénář německého listu: Huawei v Evropě prorazí kvůli Babišovi

Premiér Andrej Babiš (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

„Amerika varuje Německo, aby v žádném případě nebudovalo sítě 5G s technologií Huawei, Číňané už ale v Evropě beztak málem vrazili nohu do dveří – šanci mají přes Českou republiku,“ upozorňuje na slabý článek evropské bezpečnosti přední německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Jak dále vysvětluje, boj o miliardové zakázky pro Huawei v Praze probíhá v nejvyšších patrech politiky – mezi Zemanem a Babišem.

Eric Drooker

K muži v úřadu českého prezidenta německý deník poznamenává, že překvapuje jednoznačně pročínským postojem. Připomíná přitom Zemanovu poznámku z 90. let o jedincích, kteří by si pro devótní postoj k Číně nechali na chirurgii zešikmit oči. A do kontrastu k tomu pak přidává výrok „současného“ Zemana o České republice v roli nepotopitelné letadlové lodi čínské investiční expanze, který pronesl při návštěvě čínského prezidenta v roce 2016. List se pozastavuje i nad tím, že na Zemanově nekritickém postoji k Číně nic nezměnilo ani loňské „záhadné zmizení“ jeho blízkého poradce Jie Ťien-minga následně vyšetřovaného pro podezření z korupce.

V Česku, kde ve druhém pololetí rozhodne aukce kmitočtů o dodavateli datové infrastruktury 5G, vládne podle listu složitá politická situace. Většina Čechů se staví kriticky k Zemanově pročínskému postoji, ovšem premiéra oslabuje skandál se zpronevěřenými dotacemi z EU.

„Babiš je závislý na pročínském Zemanovi, který může rozpustit jeho menšinovou vládu opřenou o hlasy komunistů věrných čínské komunistické straně,“ vysvětluje německý list české lavírování mezi ohrožením kybernetické bezpečnosti zdiskreditovaným čínským molochem a možným pádem vlády.

List upozorňuje na zvýšenou snahu Číny prosadit ve střední a východní Evropě své zájmy a připomíná zákon, který ukládá čínským firmám povinnost spolupracovat s tajnými službami.

FAZ v této souvislosti poukazuje i na symboliku načasování zmíněné aukce na 30. výročí nenásilného pádu „socialistické diktatury“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]