Češi a Slováci jedou v koloně Nočních vlků poklonit se do Moskvy na Rudé náměstí

(news.bigmir.net)

FOTO: news.bigmir.net

Už podruhé z pompézní celoevropské „Jízdy vítězství“ motorkářů z klubu Noční vlci na trase Rusko-Berlín udělal covid spíš sérii menších oddělených regionálních akcí. Českým či slovenským příznivcům kontroverzního klubu s vazbou na Kreml to ale nezabránilo vydat se naopak na východ. Zítra mají v plánu pietu na Rudém náměstí v Moskvě – přestože česko-ruské vztahy klesly na bod mrazu kvůli podílu agentů tajné služby GRU na explozích ve Vrběticích.

O Jozefu Hambálkovi bylo v médiích naposledy slyšet před rokem. Tehdy se „prezident evropské pobočky“ motorkářského klubu Noční vlci vydal na jednání zastupitelstva v západoslovenském městečku Dolná Krupá, aby získal souhlas pro svůj plán.

Hambálek vlastní v Dolní Krupé areál budov a pozemků, na kterém v minulosti parkovala těžká vojenská technika a trénink tam absolvovala i paramilitární skupina Slovenští branci.

Právě v Hambálkově areálu se v roce 2018 slavnostně otevírala evropská kancelář Nočních vlků. Byli u toho i zástupci ruské ambasády a média z celého světa následně rozebírala, jak Kreml šíří svůj vliv přes základnu motorkářů na Slovensku. Na fotkách z prohlídky areálu je vidět vojenská kamufláž budov a žiletkový drát na plotě. Podnikatel poté kvůli areálu dostal dvě vysoké pokuty.

Loni v červnu šel Josef Hambálek zastupitele osobně přesvědčit, aby změnili obecní územní plán. Tvrdil, že chce v budovách a okolí zřídit „eventově-zábavní středisko pro rodiny, kontaktní ZOO, odpočinkovou zónu se saunami či prostor pro výstavy vojenské a zemědělské historické techniky v muzeálním provedení“.

Souhlas dostal, musel ale čelit otázkám právě na své aktivity v kontroverzním motorkářském klubu, jehož mateřská organizace v Rusku má blízko k Vladimiru Putinovi.

„Nikdy jsem neřekl, že objekt je vytvořený pro Noční vlky. Já sám jsem Noční vlk a vlastník objektu. Noční vlci to nevlastní, já jsem jediný vlastník,“ řekl před rokem Hambálek zastupitelům a ti mu dali pro jeho plány jednohlasně zelenou.

Žádná expanze se ale nekonala, změny v územním plánu stále nejsou uzavřené, jak na dotaz HlídacíPes.org nyní potvrdil starosta Dolní Krupé Marek Dekan.

Cesta domů – do Moskvy

Jozef Hambálek se pravidelně objevuje v kolonách motorkářských jízd Nočních vlků po boku členů české pobočky klubu.

V Česku jsou noční vlci registrováni jako samostatné občanské sdružení, zatímco na Slovensku sice mají formální sídlo u podnikatele Hambálka, žádná z jeho firem však v názvu Noční vlky nemá. Česká pobočka vznikla v dubnu 2018, jen tři měsíce před tím, než se v areálu Jozefa Hambálka otevřela ta „evropská“.

Předsedou české pobočky je Marek Radkovič, který se po boku Hambálka objevuje od začátku oficiálního působení Nočních vlků na Slovensku. A společně vyrazili i letos na východ. Protože klasická „Cesta vítězství“ motorkářského klubu z Ruska až do Berlína nebyla kvůli koronavirovým opatřením možná, vyjeli středoevropští členové a sympatizanti klubu naopak do Ruska.

Čeští a slovenští motorkáři na cestě do Moskvy s Nočními vlky (květen 2021), reportáž Rossija 24

Ruská státní televize dala ve svých reportážích prostor například Jaroslavu Krejčovi (titulovala ho jako „jezdce klubu Noční vlci z Prahy“), Patriku Balarinovi či právě Radkovičovi s Hambálkem.

Právě ti se spolu s motorkáři z dalších evropských zemí zúčastnili letošní jízdy, která, zřejmě především kvůli covidu, vede opačným směrem než v minulých letech: z Petrohradu na Rudé náměstí v Moskvě, kde vrcholí v neděli 9. května. Cesta do Moskvy má podtitul „Cesta domů“ a videa, která motorkáři po cestě natáčejí, tomu odpovídají:

Jeli jsme za naší rodinou, jako domů,“ říká například na facebooku na videu pořízeném u čerpací stanice na rusko-estonských hranicích zmiňovaný Jozef Hambálek.

Chirurg a ti druzí

Noční vlci jsou dlouhodobě považováni za jeden z nástrojů, kterými Kreml šíří svůj vliv v Evropě. Vedoucí klubu Alexander Zaldostanov, přezdívaný též „Chirurg“, má blízko k Vladimiru Putinovi, podílel se i na zabírání Krymu v počátcích jeho okupace Ruskem a kvůli zápisu na sankční listině nesmí na území EU.

Slovenská tajná služba SIS ve výroční zprávě za rok 2019 píše: „Hlavními šiřiteli proruských narativů v SR byly proruské občanské organizace a skupiny na sociálních sítích, ruská zpravodajská média včetně jejich zahraničních poboček a takzvaná alternativní média. Obdobně jako v předešlém období ruská propaganda do velké míry zneužívala proruské sympatizanty, kteří z vlastního přesvědčení nekriticky přebírali a dále šířili její poselství.“

To, že takový popis dobře sedí i na – nejen slovenské – fanoušky či členy Nočních vlků, je nasnadě.

V roce 2018 se s šéfem Nočních vlků setkala i delegace českých politiků – byl v ní například tehdejší europoslanec Jaromír Kohlíček za KSČM, senátor zvolený za hnutí Severočeši.cz Jaroslav Doubrava či bývalý místopředseda komunistů Josef Skála.

Právě ten se na jednom z videí na Zaldostanově profilu rozplýval, jak je návštěva u Nočních vlků během příprav jejich motorkářské show hotovým „Disneylandem proti rusofobii a porážkou rusofobie uměleckými prostředky“.

S Nočními vlky se před několika lety fotil i tehdejší jihomoravský hejtman, dnes nově jmenovaný náměstek ministra vnitra, politik ČSSD Michal Hašek.

Text zveřejňujeme s laskavým svolením hlidacipes.org.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]