Češi, ďakujem. Andrej. Internetoví vtipálci si utahují z kampaně Člověka v tísni

Češi, ďakujem. Andrej (Facebook)

Češi, ďakujem. Andrej | FOTO: Facebook

Lidová tvořivost zasáhla i kampaň Češi, děkujem, kterou spustil začátkem listopadu Člověk v tísni. Místo poděkování lidí, kterým organizace v uplynulých letech pomohla zlepšit těžkou životní situaci, koluje na sociálních sítích poděkování nastávajícího předsedy vlády.

Vzkaz v českoslovenštině, kterou se Andrej Babiš často vyjadřuje, se strefuje do situace v Česku. Miliardář původem ze Slovenska se stal i přes policejní obvinění jednoznačným vítězem parlamentních voleb a sestavuje vládu. Za to by se opravdu slušelo Čechům poděkovat.

Velkou pozornost vzbudila už původní kampaň, z které si tvůrci utahují. Billboardy s nápisy v arabštině, ukrajinštině nebo barmštině s textem Češi, děkujem se objevily zhruba na padesáti plochách začátkem měsíce v Praze, Brně a Ostravě a vzbudily velkou pozornost. Zprvu nebylo jasné, kdo za billboardy stojí, a někteří je považovali za provokaci, či dokonce začátek islamizace. Kvůli nápisům v arabštině lidé dokonce volali na policii. Později se vyjasnilo, že za akcí stojí humanitární organizace Člověk v tísni.

Své díky českým dárcům na billboardech vyjádřil například učitel z válkou zbídačené Sýrie, žena z Etiopie, která děkuje za vybudování vodovodu nebo starší muž z Ukrajiny, jenž má díky Člověku v tísni novou střechu nad hlavou.

Člověk v tísni letos slaví 25 let fungování. Za tu dobu organizace pomohla více než 18 milionům lidí. Dary posílají desetitisíce Čechů a putují zhruba do třiceti zemí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]