Češi děkují Tchaj-wanu za dar. Peticí se omlouvají za odporné chování vládní koalice, která poděkovat odmítla

Eric Drooker

Poslanci vládní hlasovací mašinerie, ANO, ČSSD, KSČM a SPD, na čtvrteční schůzi Sněmovny předvedli něco naprosto hanebného. Odmítli poděkovat Tchaj-wanu za množství zdravotnického materiálu zdarma poskytnutého České republice. Ještě téhož dne ale vznikla petice, otevřený dopis, coby omluva a dík od lidí, kteří si rozhodně nepřejí, aby tato mezinárodní ostuda ulpěla i na nich. Podpisy přibývají, připojit se každý může zde.

Zatímco Čína nám zdravotnický materiál a ochranné pomůcky (mnohdy nevalné kvality) za nemalé peníze, zhruba deset miliard korun, normálně prodala, vláda Tchaj-wanu do České republiky poslala značné množství tohoto zboží darem. Na krabicích z Číny, které koncem března dopravilo obří letadlo Ruslan do Prahy, nám tato totalitní komunistická velmoc sdělila: „Každá epidemie jednou skončí, ale česko-čínské přátelství přetrvá.“ Takový vzkaz musel v mnoha lidech nutně vzbudit poněkud mrazivou vzpomínku na doby, kdy se podobným způsobem deklarovalo československo-sovětské přátelství „na věčné časy a nikdy jinak“. Taky pod rudou vlajkou. Na krabicích se zdravotnickým materiálem z Tchaj-wanu, který nám tamní vláda poskytla zdarma, byl docela jiný vzkaz: „Pozdrav z Tchaj-wanu našim hrdinům v Česku.“

Primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib například 4. dubna na tvém twitteru uvedl: „Plicní ventilátory z tchajwanského daru budou zachraňovat lidské životy v nemocnicích v Praze! Dnes jsme předali 3 kusy ventilátorů Pneupac VR1 řediteli Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petru Arenbergerovi. ČR obdržela z Tchaj-wanu darem celkem 25 plicních ventilátorů.“

Petr Pavel (Roman Černý)

Před letadlem s nakoupeným a draze zaplaceným čínským zbožím stála nedůstojně téměř v předklonu česká vláda, právě jako když v minulosti „strana a vláda“ servilně vítala sovětské delegace. Klaněli se bednám, které jsme si od Číňanů koupili. A při každé myslitelné příležitosti pak vládní politici i prezident Zeman opakovali děkovné proslovy na adresu skvělé Číny, která nás údajně zachránila. Když ale na mimořádné sněmovní schůzi přišel na řadu bod, kterým by Poslanecká sněmovna uložila vládě, aby Tchaj-wanu za jeho dar vyslovila dík, poděkovala, poslanci koalice v jednom šiku s komunisty a okamurovci se zdrželi hlasování.

Dost na tom, že je někdo k tomu, co nás všechny doma učili už jako děti, že za dárek je slušnost poděkovat, musel někdo vyzvat a nutit. Oni to navíc ještě odmítli udělat. Projevili se tak už zcela nepokrytě jako bezpáteřní a zbabělí ohýbači hřbetů a slouhové Číny. Po hradní osádce tedy i Sněmovna. Pro každou slušnou zemi by bylo prosté poděkování naprostou samozřejmostí. My ale pod vládou bývalého agenta komunistické StB a současných komunistů slušnou zemí už dávno nejsme. Čínská lidová republika to ví a dovoluje si proto stále víc. Brutálně tlačí na české politiky, vyhrožuje…

Stále ještě tady ale jsou lidé, kteří si to nechtějí nechat líbit. Dělá se jim zle z pomyšlení, že tahle donebevolající hanba padá i na ně. A tak nechtějí mlčet a být té trapné ostudy součástí. Ještě téhož dne, kdy vládní většina rozhodla, že Česká republika za dar děkovat nebude, čili ve čtvrtek odpoledne, uveřejnila skupina občanů petici – otevřený dopis, který do pátečního rána nabral přes 2500 podpisů. Text petice přinášíme v plném znění.

Skvělým lidem Taiwanu,

my, Češi, bychom vám rádi vyjádřili hlubokou úctu za pomoc, kterou jste nám v době krize (Covid-19) poskytli. Zatímco vám naše vláda odmítla za pomoc poděkovat, vítala letadla z Číny, která jsme těžce zaplatili. Stydíme se za to. Naše zpráva je jednoduchá: DĚKUJEME a doufáme, že vám budeme moci vaši pomoc vrátit.

Děkujeme za respirátory a plicní ventilátory, které jste České republice i Evropské unii věnovali. A to i přesto, že jste je mohli sami využít nebo prodat, jako to udělali jiní. Velmi si toho vážíme. Jsme vám vděčni.

Se srdečným pozdravem a přáním všeho nejlepšího, Češi.

Na sociálních sítích se objevila také výzva, aby si lidé našli facebookový profil tchajwanské prezidentky Tsai Ing-wen (v českém přepisu Cchaj Jing-wen) a vkládali jí na zeď krátká poděkování za pomoc. „Stačí THANK YOU FOR YOUR HELP, CZECH REPUBLIC a jméno… Ať si nemyslí, že jsme tu všichni haj*lové. Děkuji,“ stojí ve výzvě.

Ne, nejsme. Všichni naštěstí ještě ne. Tak ať je to aspoň znát.

Autorka je řadovou členkou TOP 09.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články