Češi mají jasno. Za premiéra chtějí Petra Fialu, vládu koalice SPOLU a ANO odmítli

Lídr koalice SPOLU a kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS) (Zbyněk Pecák / FORUM 24)

Lídr koalice SPOLU a kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS) | FOTO: Zbyněk Pecák / FORUM 24

Padesát procent lidí v Česku si přeje, aby prezident Miloš Zeman pověřil sestavením nové vlády lídra koalice SPOLU a šéfa občanských demokratů Petra Fialu. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Český rozhlas.

Petra Fialu v čele vlády si přeje 92 procent oslovených, kteří ve volbách dali hlas koalici SPOLU. Mezi studenty pak tuto možnost zvolilo 73 procent respondentů. U vysokoškoláků je to 72 procent, u mladší věkové kategorie 18 až 29 let pak 62 procent respondentů.

Koalice SPOLU ()

„Aby pověřil prezident republiky sestavením vlády Andreje Babiše (ANO), si přeje pouze 30 procent respondentů,“ prozradil Radiožurnálu ředitel agentury Median Přemysl Čech.

Mezi voliči ANO by Andreje Babiše v čele vlády vidělo rádo 78 procent z nich. Ve větší míře si to přejí starší lidé ve věku 60 a více let, u lidí se základním vzděláním pak jde o 37 procent respondentů.

Podle třetiny dotázaných by měla vzniknout vláda koalic SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a Pirátů se Starosty. Pětina lidí si myslí, že vládu by měla utvořit jen koalice SPOLU se Starosty, informoval Rozhlas.

Pouze 19 procent dotázaných označilo jako nejlepší variantu vládu sestavenou koalicí SPOLU a hnutím ANO. „Mezi voliči ANO je tato varianta preferovaná ve 34 procentech případů. A mezi voliči ve věku 30 až 44 let ve 23 procentech případů,“ pokračuje šéf výzkumné agentury.

Průzkumu se ve dnech 12. a 13. října 2021 zúčastnilo 1027 respondentů ve věku nad 18 let. Vzorek je reprezentativní pro populaci ČR 18+ podle pohlaví, věku, vzdělání, kraje, velikosti obce, ekonomického statusu a výsledků letošních voleb do poslanecké sněmovny (dovážení dat).