Češi na Krym jet mohou. Kdo tam ale jede, je buď hloupý, nebo navedený

ČT

Josef Skála. | FOTO: ČT

Ukrajinský Krym byl z hlediska mezinárodní práva anektován protiprávně Ruskem. Žádná normální země na světě tuto agresi neuznala jako něco normálního. Krym je součástí Ukrajiny.

Přesto se najdou čeští občané, kteří si tam vyrazí. To je jednak neslušnost, jednak to dost prozrazuje o myšlení jedinců, kterým to stojí za to. Ale asi stojí.

Ukrajincům se samozřejmě takové cesty nelíbí a protestují proti tomu. Nedávno se na Krym vydala skupina Čechů a ukrajinské velvyslanectví v Praze vyzvalo české úřady, aby cestu odsoudily.  České ministerstvo zahraničních věcí v úterý reagovalo na výzvu ukrajinského velvyslanectví v Praze, aby české úřady cestu odsoudily kvůli porušení ukrajinské legislativy pro vstup na okupované území. Ministerstvo sdělilo, že cesta byla soukromá a ne oficiální, takže české zákony nebyly porušeny. Současně ministerstvo vybízí české občany, aby při cestách respektovali zákony cizích zemí včetně Ukrajiny a turistické cesty na Krym nedoporučuje.

Kdo byli ti soukromníci? Podle zjištění Deníku N, cesty se zúčastnil třeba bývalý místopředseda KSČM Josef Skála, spisovatelka Lenka Procházková, domobranec Marek Obrtel, místopředseda Krajské hospodářské komory Ústeckého kraje Jiří Kalach nebo dvojice Rusínů Mychajlo Ťasko a Vasyl Džuhan, které před dvěma týdny přijal na Hradě Miloš Zeman.

Těch pár jmen nám v podstatě říká všechno, co potřebujeme vědět. Je to směska všelijakých tzv. vlasteneckých a proslovanských klaunů, kteří mají sympatie pro Rusko a nenávidí liberální demokracii. Stalinista Skála, který zamlada vítal na Ruzyni 21. srpna 1968 okupační jednotky, se hezky vyjímá vedle bývalé disidentky Procházkové, bojovnice proti Mariánskému sloupu, církevním restitucím a autorky dojemných textů o Ježíšovi a Husovi.

Bylo by hezké napsat o tom ve starém jazyce vlastenecký kus Cesta českých vlastenců na Krym a zase zpátky. Ty dialogy mezi postavami by mohly zlidovět.

euromaidanpress.com

Jde o celkem bezvýznamné lidi, pěšáčky, kteří si možná myslí, že plní nějakou významnou historickou misi a dodávají tak svým poměrně nicotným životům přímo kosmický rozměr. Ale ne, nedodávají. Jsou to jen figurky, a kdyby náhodou došlo k nějakému rozšíření velkoslovanství na naše území, stejně by jim ani okupační moc žádnou významnou funkci nesvěřila. Tohle už museli trpce snášet čeští fašisté za nacistické okupace. Nic nebyli, hodili se jen jako zdroj špinavé pěny, která k propagandě před započetím nějaké akce patří.

Přijdou někdy na to, že nejsou vznešení bojovníci, druzí husité, ale jen hlupáčci? Ale třeba dostali jako pohoštění nějaké pirožky a nějakou tu matrjošku na památku. Někomu stačí k radosti málo. Hodně málo. Vlastně jsou to třeba dost skromní lidé, ale nemohli by ctnost skromnosti prožívat i nějakým ctnostným způsobem?

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner