Češi nejsou spokojeni s pomocí vlády v energetické krizi, tvrdí průzkum. Zvýšenou podporu ale odmítají

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Stát podle většiny Čechů pomáhá zvládat dopady energetické krize nedostatečně. V průzkumu pro Český rozhlas takto odpovědělo téměř 70 procent dotázaných. Pouze čtvrtina respondentů považuje aktuální pomoc ze strany státu za adekvátní. Průzkum provedla agentura Median tento týden. Sociologové se zeptali více než tisíce Čechů.

Premiér Petr Fiala (ODS) říká, že aktuální pomoc státu je účinná a taková, jakou si může dovolit státní rozpočet. Agentura Median zjistila, že 25 procent respondentů tento názor s premiérem sdílí. Takoví lidé se domnívají, že stát v momentální situaci, kdy vláda přebrala řadu problémů od té předchozí, dělá, co může, a není schopen dělat víc.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Podle dvou třetin dotázaných by bylo vhodné cílit na konkrétní ohrožené skupiny. „Ale je to náročné a povede to k diskusím a neshodám,“ okomentoval jeden z respondentů odpověď.

Ředitel agentury Median Přemysl Čech k tomuto tématu cílení podpory řekl, že společnost Median spolupracuje s řadou neziskových organizací, a tudíž má přehled o problémech, které správná identifikace potřebného člověka a jeho následné zabezpečení představují.

Přestože má většina respondentů pomoc od státu za nedostatečnou, 48 procent dotázaných další pomocné kroky od vlády směrem k občanům odmítá z důvodu vyššího zadlužení státu. Zesílení státní podpory a následné zvýšení schodku by ocenilo 41 procent.

„Mezi těmi, kteří by byli pro to, aby se více penězi podpořili čeští občané, ale zadlužoval se stát, tak by byli především voliči SPD – v 59 procentech případů, voliči ČSSD v 57 procentech případů a voliči ANO by byli v 56 procentech případů pro tuto strategii,“ objasnil Přemysl Čech. Proti podporám a dalšímu zadlužení země jsou podle něj zejména voliči vládní koalice, studenti a lidé s vysokoškolským vzděláním.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články