Češi nejsou xenofobní, ale bojí se o spotřební společnost, říká Cílek

(repro DVTV)

FOTO: repro DVTV

Klimatolog a popularizátor vědy Václav Cílek byl hostem Daniely Drtinové v DVTV. Hovořil samozřejmě zejména o uprchlické krizi, ke které se vyjadřuje již delší dobu. Nebezpečí podle něj spočívá v tom, jak se islám stále chystá expandovat.

„Víte, ono není nad to mít osobní zkušenost z orientálního světa,“ uvedl Cílek s tím, že se tématu věnuje od roku 2002. Klimatolog má za to, že mez ve vyjadřování by si měl zhodnotit každý sám. „Nemluvil jsem například o počtu znásilnění, to je hodně citlivé téma,“ řekl. „Bojím se rozvířit takovou tu nepěknou, agresivní představivost.“

Cílek je přesvědčen o tom, že Evropě nezbyde nic jiného než nakonec žít s islámem v nějaké formě společenství. „Nestojíme před koncem světa fyzickým, ale před koncem světa, jaký jsme znali. To, co mě zajímá, je nikoli ten konec, ale to, co zůstane do budoucnosti,“ vysvětlil své postoje.

Češi podle Cílka reagují na archaické strachy. „Myslím si, že u nás existuje hluboké podhoubí, zatopená jeskyně nevědomí,“ prohlásil. Klimatolog odmítá, že by Češi byli xenofobové. „Když se podíváte, kolik je u nás cizinců, je to dejme tomu 450 tisíc, dalších 150 tisíc je tady nelegálně, takže to je nějakých 6 procent. A je to bez problému,“ tvrdí Cílek.

„Máme historickou zkušenost z islámu. Kam vstoupil islám, tam zůstal,“ říká Cílek s tím, že toto náboženství má snahu expandovat. „V této chvíli máme tu svoji spotřební společnost a bojíme se, že bychom o ni mohli přijít,“ zhodnotil Cílek situaci české společnosti. O křesťanství se podle něj nebojíme, jelikož u nás žije většina ateistů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]