„Češi nemají co slavit,“ píše The Economist

ČTK

Premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci vlády | FOTO: ČTK

Zatímco na jaře jsme jako země dokázali zareagovat na příchod koronaviru důrazně a včas, teď je tomu jinak. Česko už dávno není považováno za zemi, která se zvládla vypořádat s příchodem epidemie koronaviru a byla best in covid. Se stoupajícím počtem případů pozitivních na koronavirus se Česko v přepočtu na obyvatele stalo zemí s nejrychleji se šířící epidemií v Evropě. Změny si všimly i zahraniční deníky, které nešetří kritikou na účet Andreje Babiše, uvedl server iRozhlas.

Nově zavedená opatření týkající se uzavření fitness center a bazénů a také novou otevírací dobu restaurací v Česku přiblížil čtenářům britský magazín The Economist.

archiv

„V červenci Češi uspořádali party na slavném pražském Karlově mostě, aby se rozloučili s pandemií. O tři měsíce později má jejich země nejvyšší počet nově nakažených na 100 tisíc obyvatel v Evropské unii,“ uvedl v ranním sloupku.

„Co se pokazilo? Vláda zrušila omezení příliš brzy. V létě přestalo být nošení roušek povinné. Bývalý ministr zdravotnictví se je pokusil opět zavést, ale premiér Andrej Babiš se kvůli obavám z pobouření voličů proti tomuto kroku postavil,“ uvedl The Economist a poukázal také na problémy při vyhledávání kontaktů nakažených.

„Češi nemají co slavit,“ uzavírá britský magazín. Hodnocení The Economist patří k těm nejsilnějším, ale zdaleka není jediný, kdo si situace v Česku všiml.

Nová opatření na sebe strhla pozornost i na twitteru. „Česká vláda se snaží zastavit šíření Covidu: VYPNĚTE VŠECHNY BEZPLATNÉ WIFI!!! (Nežertuji, oni to opravdu dělají),“ uvedl jeden z uživatelů.

O situaci informují i agentury Reuters a AP, která upozorňuje, že „v České republice je v současnosti pozitivně testováno víc lidí než v kterékoliv jiné zemi střední a východní Evropy a dokonce víc než v sousedním Německu, jehož populace je osmkrát větší“.

Naopak britský deník The Guardian, který zmonitoroval situaci v Evropě a zmínil například Polsko nebo Španělsko, o Česku nepíše.

Včera zhodnotil situaci za poslední týden i ekonom a filosof Max Roser, který se zaměřuje na velké globální problémy. Česká republika jasně vede v počtu pozitivních případů. Následuje Nizozemsko a Velká Británie.

Situace ale neunikla redakci Al-Džazíra a britskému listu Financial Times. Obě dvě média zmínila onu známou sešlost na Karlově mostě. Al-Džazíra mluví i o rozvolňování opatření, kdy Češi mohli cestovat a přestat nosit roušky. „Možná jsem se nechal unést,“ cituje arabská televizní stanice premiéra Andreje Babiše (ANO), o kterém píše jako o „populistickém miliardáři“.

Pavel Hofman

„Obyvatelé Česka ale brzy začali zpochybňovat záměry vlády… Stejně jako v řadě dalších evropských zemí mnozí začali na roušky nahlížet jako na nástroj politického útlaku,“ píše Al-Dažazíra a cituje bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, že „s blížícími se krajskými volbami se koronavirus zpolitizoval“.

O zhoršující se situaci informoval také server Euronews. Zmínil zejména tlak, který je kvůli narůstajícímu počtu pozitivních případů vyvíjen na nemocnice. Všiml si i výměny ministra zdravotnictví a toho, že v březnu zareagovala Česká Republika dříve než většina evropských států.

„Je to škoda, že politici ignorovali doporučení odborníků a nereagovali na zhoršující se situaci již na konci srpna, kdy mohlo být šíření epidemie zastaveno. Odpovědní politici se nesmí řídit veřejným míněním, ale získanými informacemi,“ cituje Euronews prezidenta České lékařské komory Milana Kubka.

Život v České republice okomentoval i bývalý člen Evropského parlamentu Petr Ježek: Český premiér viní lidi z pandemického selhání.

Růst pozitivních případů zaznamenala také polská i německá verze serveru Deutsche Welle, který uvádí, že „počet infikovaných covidem-19 za posledních několik dní a týdnů doslova explodoval“ a že „příčinou tohoto fiaska je příliš bezstarostný a z politických důvodů uvolněný přístup české vlády ke koronavirovým omezením“.

Server dále ostře kritizuje premiéra Andreje Babiše, který podle Deutsche Welle sice přiznal některé chyby, ale rezignaci odmítá.

„Český management koronaviru je v posledních týdnech příkladem toho, jak si ekonomicky liberální a pravicově populistický předseda vlády Andrej Babiš fakticky bere zemi jako rukojmí kvůli své vlastní politické agendě a vlastním aférám,“ píše DW.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner