Češi poslali 24,2 milionu korun na podporu ukrajinské armády. Přispívali v částkách odkazujících na rok 1968

Demonstrace Stojíme za Ukrajinou na Václavském náměstí v Praze 27. 2. 2022 (Kateřina Herodesová, se svolením autora)

Demonstrace Stojíme za Ukrajinou na Václavském náměstí v Praze 27. 2. 2022 | FOTO: Kateřina Herodesová, se svolením autora

U příležitosti výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 Češi darovali 24,2 milionu korun na podporu ozbrojených sil Ukrajiny. Na účet velvyslanectví přispělo na 14 tisíc lidí. Velvyslanectví Ukrajiny později poděkovalo českým občanům za podporu. Prý je unikátní.

Češi již na podporu Ukrajiny darovali přes 1,2 miliardy českých korun. „Česká republika podporuje Ukrajinu vojensky, finančně a humanitárně od začátku totální ruské invaze. Sbírka velvyslanectví Ukrajiny v České republice na přímou podporu ukrajinské armády, kam Češi darovali více než 1,2 miliardy českých korun, je celosvětovým unikátem. Samozřejmě, největší částky na tento účet chodily během jara, kdy probíhaly boje o Kyjev,“ vysvětlil chargé d’affaires velvyslanectví Vitalij Usatyj.

(Týdeník FORUM)

Advokát Petr Němec a sbírkový projekt www.zbraneproukrajinu.cz vyzvali české občany, aby podpořili ukrajinské vojáky symbolickou částkou 1968 korun. Na výzvy zareagovalo na 14 tisíc Čechů, kteří přispívali nejčastěji částkou 1968, ale také 19 680 Kč, 196,8 Kč nebo 68 Kč.

Za sesbírané peníze bude nakoupen vojenský materiál pro obranné síly Ukrajiny, jak bylo rozhodnuto po konzultacích s ministerstvy obrany Ukrajiny a České republiky.

„Jeden milion amerických dolarů vybraný během tohoto víkendu výrazně svědčí o tom, že česká podpora Ukrajině nepolevuje,“ říká Usatyj. „Češi a Slováci, kteří sami zažili zkušenost okupace v roce 1968, si dobře uvědomují tragédii ukrajinského lidu, který čelí ruské agresi. S podporou našich nejbližších partnerů, mezi které Česká republika bezpochyby patří, Ukrajina dokáže odrazit útoky státu-agresora a obhájit svoje právo na život ve svobodě a demokracii,“ dodal Usatyj.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články