Průměrné ceny bytů se na konci roku vyšplhaly k dvanáctinásobku průměrného ročního příjmu. Cena dále stoupá kvůli vysokým cenám bytů, oproti malé rychlosti růstu příjmů. Zástupci koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) představili plán na řešení této krize, která podle odhadů odborníků bude dále sílit.
Podle dokumentu, mapujícího realitní trhy, Trend Report 2021, ceny za bydlení navyšuje spekulativní poptávka po bytech na investici. Kromě toho, že jsou ceny bytů nadhodnocené v průměru o 18 procent, je těžká situace dána i růstem hypotečních sazeb.
Krize bydlení je proto téma, které by nemělo české politiky v rámci předvolebních debat minout. „Bydlení pokládám za jeden z vážných problémů další generace, kdy dnes pro lidi, kteří končí školu a zakládají rodinu, se dostat zejména ve velkých městech k vlastnímu bydlení nebo i rozumnému nájemnímu bydlení je prostě problém,“ uvedl pro FORUM 24 místopředseda ODS Martin Kupka.
Představil proto plán SPOLU, na základě nějž chtějí na nevyužitých brownfieldech vystavět každý rok 40 tisíc bytů. „Nemusí to být jen sen, v Plzni ho mění v realitu. Projekt Zátiší je skvělou ukázkou, jak to může v praxi vypadat. Vskutku elegantní využití brownfieldu,“ prozradil Kupka. „Prvních 77 bytů dostavěli letos, dalších 106 dostaví v příštím roce. Nové domovy tu najdou senioři, lidé se zdravotním postižením, matky samoživitelky i mladé rodiny. Jde to i bez dotací, z nich nebyla čerpána ani korunu,“ dodal s tím, že tyto dotace jsou špatně nastavené.
Koalice SPOLU proto plánuje vystavět na 40 tisíc nových bytů každý rok – jednat se má o bydlení vlastnické, nájemní i družstevní. Ale nejen to – jako důležitý aspekt vnímají i zjednodušení stavebního řízení, posílení role samospráv nebo třeba snížení DPH na rekonstrukci na výstavbu bytů. Intenzivnější výstavbu by byla podpořena daňovými výhodami.
Podle odborníka na oblast financí za koalici SPOLU Jana Skopečka (ODS) problém s bydlením však netkví v nedostatku hypoték, které podle něj byly levné. „Peníze byly rekordně levné, hypotéky si brali lidé v rekordních objemech. Důvodem, proč je v České republice nedostupné bydlení, je příliš přísná stavební legislativa. My jsme jedni z nejhorších, co se týče stavebního povolení na světě,“ řekl Skopeček.
Problém se stavebním řízením a digitalizací majetku měl vyřešit vládní stavební zákon, který byl v červenci těsně přehlasován 104 (za 101) hlasy. Podle opozičních politiků je nefunkční. Krizovali ho nejen zástupci koalice SPOLU, ale i Pirátů a STAN.
Ti se společně dohodli na vlastní verzi zákona i pozměňovacích návrhů k nepovedenému vládnímu, které by reálně zrychlily stavební proces. Vládní návrh označili za vyhazování, i protože desítky miliard za zřízení superúřadu jsou zbytečné.
„Na nový stavební zákon občané dlouho čekali v naději, že konečně změní extrémně pomalá a složitá stavební řízení. Bohužel se tak nestane. Vládní verze problémy neřeší, naopak vnáší do procesu další chaos a vyhazuje v krizi desítky miliard za zřízení superúřadu,“ uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.
„Vláda měla přizpůsobit legislativu, uzpůsobit ji tak, aby se mohlo stavět, protože problém cen nemovitostí je na straně nabídky, která je nedostatečná. Staví se nedostatek bytů a bohužel vláda s tím stavebním řízením nedokázala nic udělat. Snad kromě toho, že zavedla velký stavební superúřad v rámci poslední novely. Ale to budou pouze stovky úředníků navíc, ale kýžené zrychlení stavebního řízení to bohužel nepřinese,“ obává se Skopeček.
Jenže jak tedy zlevnit cenu bydlení? „Je jediný lék na to, jakým způsobem zlevnit bydlení v České republice. Představa, že nějaký státní fond začne stavět, že se začnou stavět státní byty, to je podle mě nesmyslné. My potřebujeme opravdu rozjet soukromou výstavbu. Stát tak obrovské množství bytů, v jakém objemu je v České republice potřebujeme, nedokáže rychle vystavět,“ uzavřel.