Češi se víc bojí uprchlíků než smrti

undp.org

Ilustrační foto | FOTO: undp.org

Centrum pro výzkum veřejného mínění zveřejnilo nejnovější zprávu o obavách a bezpečnostních rizicích pro Českou republiku, ze kterého vyplývá, že se Češi nejvíce obávají uprchlíků a terorismu.

Češi se podle výsledků bojí více uprchlíků či islámu nežli smrti. Vždyť 31 procent dotázaných uvedlo, že má obavu z migrace, a jen dvě procenta se obávají smrti.

Největším otazníkem je však to, proč se Češi bojí uprchlíků, když naší zemi migrační vlna téměř minula. Za poslední rok a půl bylo u nás zajištěno jen nějakých 3 799 uprchlíků což je v porovnání s Německem nebo Maďarskem zanedbatelné číslo. Ještě zanedbatelnější číslo je však počet aktuálně přítomných uprchlíků, kteří jsou umístěni v detenčních zařízeních napříč republikou. Ministerstvo vnitra uvádí, že k dnešnímu dni je zde celých 79 uprchlíků. Jen pro úplnost, statistiky uvádějí, že úmrtnost v České republice poslední roky stoupá. V roce 2015 v Česku zemřelo 111.173 lidí (za rok 2016 nejsou statistiky zpracované.)

Zajímavý je také rozdíl ve vnímání obav z již zmíněné migrace a politického vývoje ve světě. Toho se bojí dvě procenta dotázaných. Ovšem dotazovaným asi nedošlo, že migrace hodně úzce souvisí právě s politickým vývojem ve světě. Dá se říct, že uprchlická krize je důsledkem politického vývoje ve světě.

Centrum pro výzkum veřejného mínění přineslo zajímavý postřeh ohledně respondentů. Největší obavy dle jejich slov vyjadřují lidé hlásící se jednoznačně k levici, respektive voliči KSČM.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner