Češi slaví výročí na dvou frontách

Eric Drooker

Svátek 28. října také letos oslaví česká společnost rozdělená. Nejen kvůli názorům na uprchlickou krizi, ve které hrají hlavní roli rozjitřené emoce, ale bohužel kvůli prezidentu Miloši Zemanovi, kterému se po uplynutí více než poloviny mandátu daří kopat stále hlubší příkopy.

Ceremoniál udělování státních vyznamenání ztratil mnoho ze svého lesku ve chvíli, kdy se ukázalo, že stačilo vhodně pomáhat při kampani prezidentských voleb, aby z toho byla přinejmenším medaile Za zásluhy. Loni už dokonce přestalo být samozřejmé vhodně se obléknout. Tentokrát navíc večer na Pražský hrad nedorazí žádný z rektorů univerzit, ti se v rámci solidarity s nepozvanými Mikulášem Bekem a Liborem Grubhofferem rozhodli položit květiny u sochy Tomáše Garrigue Masaryka a slavnostního večera se také nezúčastnit. Ze stejného důvodu odmítl pozvání i poslanec Evropského parlamentu Pavel Svoboda z KDU-ČSL. Prezidentovi to ale nevadí, naopak k celé věci řekl: „Umožnilo nám to do sálu přidat místa pro další příbuzné oceněných, takže bych chtěl rektorům poděkovat za uvolnění místa.“ Výsměch a ironie pravděpodobně ke zlepšení vztahů alespoň pro příští rok pravděpodobně nepovede.

Zeman si bohužel neuvědomuje, že 28. říjen není jeho osobním svátkem, na jehož oslavu si má pozvat svoje přátele, ale svátkem celé české společnosti včetně akademické obce. Tohle chování ale samozřejmě naprosto zapadá do jeho snahy definovat tzv. pražskou kavárnu, jakousi domnělou elitu oddělenou od „skutečných Čechů“ nebo také „dolních deseti milionů“, na které prezident veškerými svými kroky cílí, ať už se jedná o názory na uprchlíky, islám a mnoho dalších témat.

Neúcta ke vzdělání, kterou se Zeman prezentuje, se bohužel neodrazila jen v nepozvání rektorů na Hrad. Způsob, jakým odmítal jmenovat profesory, aniž by zvážil, co všechno musí daný člověk udělat proto, aby mu tento titul mohl být udělen, vedl k tomu, že u předávání dekretů byl pouze náměstek z ministerstva školství. Země, která si neváží vzdělání svých obyvatel, se ovšem jen velmi těžko může považovat za vyspělou.

A tak se tohle výročí opět bude slavit odděleně: v pražské kavárně a české hospodě, jejichž nepřátelství pomáhá vytvářet prezident republiky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner