Česká armáda je 31. nejsilnější na světě. První trojice je stále USA, Rusko a Čína

Ilustrační foto (Armáda ČR)

Ilustrační foto | FOTO: Armáda ČR

I když se Česká republika už roky ani zdaleka neblíží výdajům na obranu ve výší 2 % HDP, jak požaduje NATO, v tradičním žebříčku GlobalFirePower se drží těsně za první třicítkou. Upozornil na to server HlidaciPes.org.

Oproti loňskému roku si ale o tři místa pohoršila. Z celkem 127 hodnocených zemí je česká armáda na 31. místě.

Žebříček vychází ze zhruba padesáti různých kritérií zahrnujících především konvenční zbraně, počty vojáků, záloh i celkové bojeschopné populace. Autoři žebříčku zdůrazňují, že do pořadí nijak nezahrnují ať již skutečný, či domnělý jaderný arzenál.

České ministerstvo obrany na dotaz HlídacíPes.org faktickou správnost uváděných údajů potvrdilo. Zdůrazňuje však, že takový žebříček vypovídá o bojeschopnosti armád jen velmi málo.

„V dnešní době o výsledcích na bojišti již nerozhoduje počet tanků nebo množství mobilizovatelných občanů, což jsou právě ukazatele výše zmíněného webu,“ říká Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Navzdory poklesu v pořadí podle ministerstva obrany schopnosti české armády naopak rostou.

„Konkrétně lze zmínit například nová certifikační cvičení, výběr nových radiolokátorů MADR nebo rozšíření vozového parku kolových ozbrojených vozidel Pandur o spojovací a velitelsko-štábní verzi. Plníme i rekrutační plán armády,“ dodává Caletka.

České výdaje na obranu 1993–2017 (v % HDP)

výdaje obrana hdp

V České republice se armáda těší největší důvěryhodnosti ze všech institucí veřejného života – podle průzkumu CVVM jí důvěřuje 63 % lidí.

Ambicí České republiky je prý „v prvé řadě plnit závazky přijaté v NATO, které jsou postaveny především na mobilních akceschopných silách“.

Posledním rokem, kdy Česká republika plnila alianční kritéria na výdaje na obranný rozpočet ve výši nejméně dvou procent HDP, byl však rok 2005.

Srovnání sil armád USA, Ruska, Číny (a Česka)

vojenská síla tabulka 2017

Nejsilnější armádou světa jsou i letos podle žebříčku GFI Spojené státy. Obranný rozpočet USA oproti loňsku mírně narostl na 587,7 miliardy dolarů a představuje téměř 40 % všech vojenských výdajů na světě.

Na druhém místě je Rusko, jehož armádní výdaje od roku 2008 vzrostly zhruba o třetinu. Kvůli propadu kurzu rublu však v přepočtu na americký dolar výdaje meziročně klesly ze 60 miliard dolarů na 44,6 miliardy. Třetí nejsilnější armádou světa zůstává stejně jako vloni Čína.

 

Text je publikován s laskavým svolením hlidacipes.org.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články