Česká armáda nakoupí zbytečně složitý protiraketový systém. Prosím, proč?

Lubomír Metnar (Ministerstvo obrany)

Lubomír Metnar | FOTO: Ministerstvo obrany

Na podzim loňského roku oznámil ministr Lubomír Metnar plán ministerstva obrany na pořízení izraelského protiraketového systému SPYDER. Ten má vystřídat stávající zastaralý protiraketový systém. Tento legitimní a logický záměr však narušuje fakt, že systém vybraný ministrem Metnarem je pro českou armádu naprosto nevyhovující, složitý a rozhodně nejde z hlediska dalších nákladů o nejlevnější řešení. Ono totiž dokonce i v armádě platí, že méně je někdy více.

Důvodem, proč armáda potřebuje nasadit nové protiraketové systémy, je fakt, že současný protiraketový systém středního dosahu 2K12 Kub, v kódu NATO označovaný jako SA-6 Gainful, je opravdu starý. Od jeho prvního nasazení v armádě uběhlo již téměř 50 let a na systému probíhaly jen drobné modernizace. Tedy potřeba nahradit stávající systém výrazně modernější formou je zcela na místě. Proč ovšem ministerstvo obrany vybralo ten nejsložitější systém protiraketové obrany? 

FORUM 24 (archiv)

I po letmém nastudování aktuálního stavu je každému laikovi jasné, že v českých podmínkách izraelský systém nemá moc velký smysl využívat. Pakliže menší armády velikosti té naší pořizují nové obranné systémy, zpravidla se vybírají takové, na které je armáda zvyklá. Systém SPYDER se zakládá na raketách Python a Derby a ani jednu armáda ve své výzbroji nemá. 

Když k tomu přičteme další systémy, které aktuálně armáda využívá, například na bojových letadlech či vrtulnících, dostaneme se i s novým systémem SPYDER na celkem 7 platforem. To je však (a nejen dle mého názoru) naprosto zbytečně přemrštěné množství systémů, se kterými se naši vojáci a vojačky budou muset vypořádat. Další rozšíření arzenálů bude totiž znamenat nejen další zaškolování a upravování stávajících standardů. 

Zabrat dostane také ekonomická stránka věci, nad čímž ve stávající situaci opravdu zůstává rozum stát. Z pozice politika koaličního Anticovid týmu SPOLU vidím na denní bázi, jak musí jednotlivé resorty, města a obecně celá země utahovat opasky. Když k tomu přičteme neustálé restrikce ze strany ministerstva financí směrem k obranyschopnosti našeho státu – okleštění rozpočtu o pět miliard korun (!!!) – je v době, kdy je nutné na rozpočty myslet jako nikdy dřív, systém SPYDER naprostý nesmysl.

Autor je místopředseda TOP 09

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freecz[email protected]