Česká armáda učí školáky zabíjet uprchlíky, píše se v Itálii

Eric Drooker

Další lži o České republice se šíří světem. Tentokrát kvůli italskému zpravodajskému serveru AgoraVox.it. Ten tvrdí, že česká armáda učí školáky druhého stupně základních škol zacházet se zbraněmi, aby je mohli použít proti uprchlíkům. Svobodnému fóru se podařilo exkluzivně získat vyjádření ministra obrany Martina Stropnického. Ten přiznává, že šíření takových informací je nebezpečné, zároveň se však vůbec nezakládá na pravdě.

Redakce serveru AgoraVox.it je sice tvořena převážně autory, kteří se rekrutují z řad veřejnosti, avšak autorem lživého textu o přístupu České republice k migrační krizi je podle serveru EuroZprávy bývalý prezident Společenství pro lidský rozvoj v Itálii Gerardo Femina. „Armáda České republiky začala střílet ve školách. Na setkání se studenty z páté třídy představuje žákům vojenský život a nechává je hrát si s kulomety,“ tvrdí italské webové stránky. „Tyto obrazy připomínají teror totalitních režimů, kde se v rámci základního vzdělání začínají děti připravovat na válku a vzdělávají se ve vojenské vizi,“ obviňuje ČR zpravodajský server.

reprofoto

Italský server obviňuje Českou republiku hned z několika vážných činů.

„Stručně řečeno, je to pokrytecká rétorika, na kterou můžeme aplikovat slova spisovatele Lva Nikolajeviče Tolstého: Na jedné straně se mluví o lidskosti, soucitu a spravedlnosti, ale na druhé je potichu a zcela evidentně podporována společnost založená na násilí,“ komentuje AgoraVox.it snahu našeho ministerstva školství naučit školou povinné děti vlasteneckým hodnotám.

Tyto informace jsou nebezpečné a zcela mimo, říká Stropnický

Ministr Stropnický na prosbu Svobodného fóra o reakci na reagoval během pár minut. „Je to další příklad smutného stavu mediálního světa, který udělá pro sebeprezentaci opravdu cokoli. A že je to nebezpečné, o tom není pochyb,“ napsal SF šéf české armády. „Ta informace je zcela mimo. Naši vojáci chodí na ty školy, které o prezentaci armády mají zájem. Poptávka je tak velká, že ji nestačíme uspokojit,“ vysvětluje Stropnický. „Byl jsem na takové akci a z nějakou militarizací mládeže to absolutně nemá nic společného. A spousta lidí naopak volá po tom, abychom v tom dělali víc nebo aby se dokonce vrátila na školy branná výchova,“ dodává ministr obrany.

Zavádějící snímky mají dokazovat armádní výcvik

Fotografie, které jsou v článku použity a jež mají dokázat militantní chování žáků pátých tříd, z jasného důvodu neodkazují na žádný zdroj. Podle EuroZpráv se totiž jedná o snímky, jenž byly pořízeny během armádních dní na ZŠ Londýnská. Těch se však podle vyjádření školy zúčastnili pouze žáci posledních ročníků, tedy osmé a deváté třídy.

Italové použili fotografie z armádního dne na základní škole v Praze.

Italové použili fotografie z armádního dne na základní škole v Praze.

„Tato iniciativa přišla tiše, skoro potají, aby rodiče nemohli být varováni. Některé matky nemohly uvěřit svým očím, když viděly snímky zveřejněné na internetu a poslouchaly zděšené komentáře svých dětí: „Mluvilo se o používání zbraní ke střílení na uprchlíky,“ píše italský internetový deník. Další obvinění AgoraVox.it přidává. „Stručně řečeno, jde o podněcování k násilí. Učitelé samozřejmě tvrdí, že vojáci ve třídě násilí nebo nenávist neobhajovali,“ tvrdí.

Zmanipulovaná média připravují národ na větší akci, tvrdí server

Italské médium Čechy obviňuje i z manipulování lidí prostřednictvím sdělovacích prostředků. „Vzhledem ke společenské atmosféře a zmanipulovaným informacím, které místní média předkládají, ale studenti jistě pochopili tuto „kulturní a vzdělávací“ akci jako pobídku k násilí,“ informuje lživě web. „Vlastně je dost možné, že to je skutečný cíl kampaně: velká propaganda obhajující použití síly a militarizaci společnosti,“ píše italský server. Popisovná „militarizace české společnosti“ začala podle spekulací AgoraVox.it přejezdem amerického konvoje přes ČR letos v březnu. Ten by prý měl být jen počátkem chystané větší akce.

Eric Drooker

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner