Česká demokracie je ohrožena. Je třeba ji bránit

Bohumil Doležal, předseda Klubu jna obranu demokracie (Lenka Smětáková)

Bohumil Doležal, předseda Klubu jna obranu demokracie | FOTO: Lenka Smětáková

Dokážeme ubránit demokracii? Pod tímto názvem pořádal Klub na Obranu demokracie diskusní setkání se signatáři posledních třech Výzev Klubu (Demokratická iniciativa KOD, Braňme společně demokracii v České republice a Přesuňme prezidenta). Konalo se v pátek 30. září večer v  Michnově paláci v Praze a tématem bylo: jak můžeme my řadoví občané České republice působit na demokratické strany, aby dostály své povinnosti při obraně demokracie před oligarchickým uskupením Andreje Babiše, a co můžeme v této věci učinit nezávisle na nich?  V úvodu diskuse vystoupili předseda KOD Bohumil Doležal a šéfredaktor Svobodného fóra Pavel Šafr. Na pořadu dne byly i technické otázky další spolupráce. Setkání se zúčastnilo přes padesát lidí z celé republiky.  Na jeho závěr  přijali přítomní toto prohlášení:

Česká demokracie je ohrožena. Je třeba ji bránit

Česká republika se v posledních třech letech ocitla v hluboké a vleklé politické krizi. Polistopadová parlamentní demokracie je nyní v ohrožení.

Na jejím těle vznikl zhoubný novotvar, zároveň politické uskupení se silným lídrem, obrovský koncern v čele s bohatým majitelem a mediální impérium s jediným vlastníkem. Tento útvar stojí na demagogické revoluční ideologii: dosud nám vládli politici, kteří nemakali a kradli, teď přicházíme my, obyčejní lidé, abychom udělali pořádek. Usiluje o politickou dominanci a mocenský monopol.

Tomuto nebezpečí by se měli společně opřít demokraté zprava i zleva, v rámci daném ústavou a zákony. Cíl je rekonstrukce poškozené české demokracie. Jde především o formulaci společného zájmu, který přes všechny rozdíly spojuje demokratické strany.

Rádi bychom tomu napomohli. Nechceme vytvářet politickou stranu. Chtěli bychom vytvořit neformální platformu pro výměnu názorů a vzájemnou informovanost a působit na veřejnost i na kompetentní politické instituce. Budeme pořádat veřejné diskuse a obracet se na politické orgány. Zřídíme diskusní platformu na internetu a navážeme kontakty s politickými stranami. Chceme získat podporu pro naše myšlenky nejen u jejich vedení, ale především mezi členstvem.

Klub na obranu demokracie je připraven tyto aktivity moderovat a koordinovat.

Setkání tohoto typu hodláme do budoucna konat pravidelně.

Praha, 30. září 2016  

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]