Česká kinematografie letos? To je zázrak, prohlásil režisér Jan Hřebejk v novém podcastu Týdeníku FORUM

Čtveřice podcastů doprovodí anketu Perly Česka o nejlepší české knihy, stavby, filmy a písně, které vznikly během třicet let existence samostatné České republiky. (FORUM 24)

Čtveřice podcastů doprovodí anketu Perly Česka o nejlepší české knihy, stavby, filmy a písně, které vznikly během třicet let existence samostatné České republiky. | FOTO: FORUM 24

Já vůbec nevylučuju, že letošek bude považovaný za zázrak české kinematografie. Proč? Protože vzniklo třeba třicet filmů a z toho jistě dvacet z přesvědčení tvůrců, řekl v podcastu Týdeníku FORUM na téma Pelíšky českého filmu známý režisér Jan Hřebejk. Pozvání do diskuze přijala také mladá producentka a držitelka Cen české filmové kritiky za film Okupace Julie Žáčková a publicista Jan Lukeš. Čtveřice podcastů doprovodí anketu Perly Česka o nejlepší české knihy, stavby, filmy a písně, které vznikly během třiceti let existence samostatné České republiky. V anketě můžete hlasovat až do poloviny prosince.

V anketě Perly Česka, kterou vyhlásil Týdeník FORUM společně s deníkem FORUM 24, chceme připomenout kvalitní věci, které u nás za posledních třicet let vznikly. Skvěle to funguje v architektuře, kde nám posíláte neuvěřitelně pestrou paletu pozoruhodných staveb a rekonstrukcí. Anketu doprovodí čtveřice podcastů o tom, co se během tří dekád v architektuře, literatuře a světě hudby a filmu událo. Na další díly se můžete těšit v následujících týdnech.

V prvním díle podcastu Perly Česka na téma Pelíšky českého filmu jsme zavzpomínali na zesnulou režisérku Marii Poledňákovou, která je držitelkou jakéhosi „svatého grálu“ úspěšné rodinné komedie. „Teď dávali v televizi všechny její snímky. Přiznám se, že v čase jejich premiéry jsem se na ně díval přehlíživě, jako na součást komerční produkce. Jenomže filmy mají dvojí život a k těm Mariiným se televize dodnes vracejí. Nakonec S tebou mě baví svět se stala komedií století. Není to náhoda. Dnes jsou pro mě ty filmy součástí světa, který tmelí rodinu a řeší základní mezilidské vztahy. I to je důležité a v tom přesáhly svou dobu,“ prohlásil publicista Jan Lukeš.

Tančící dům (Profimedia)

Debata pokračovala také tématem postavení žen v českém filmu. „Když jsem studovala, svět hraného filmu se mi jevil jako zcela nedosažitelný. Chodila jsem na FAMU na produkci, kde nám říkali, že se z nás stanou sekretářky, přinejlepším produkční. Letos historicky poprvé studuje na škole v prváku FAMU pět režisérek, něco se začíná měnit. Když dneska ty holky vidí Terezu Nvotovou, že vyhraje se Světlonocí cenu v Locarnu, povzbudí je to,“ řekla producentka Julie Žáčková.

Režisér Jan Hřebejk vidí budoucnost českého filmu optimisticky. „Kolikrát věci oceníme až s odstupem. Já vůbec nevylučuju, že letošek, myslím rok 2022, bude považovaný za zázrak české kinematografie. Proč? Protože vzniklo třeba třicet filmů a z toho jistě dvacet z přesvědčení tvůrců. To je plejáda výpovědí, z nichž ne všechny mě úplně oslovily, přesto na ně hledím s úctou. Vlastně jsem pyšný, že vznikly film jako Il Boemo Petra Václava, Oběť Michala Blaška a hlavně Banger. Energií, kterou vyzařuje, je to pro mě film roku,“ vysvětlil.

Zapojte se do ankety Perly Česka. Hlasujte o nejlepší film, knihu, stavbu a píseň z období posledních třiceti let. Každý hlasující navíc obdrží slevový kupon na nákup předplatného Týdeníku FORUM.

HLASUJTE ZDE.

Celkové výsledky budou vyhlášeny v prosinci ve speciálním vydání Týdeníku FORUM a na webu FORUM 24.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články