Česká kritika německé vlády kvůli očkování je směšná. Podívejme se na vlastní vládu

Kancléřka Angela Merkelová se zodpovídá za pomalý nástup očkování v SRN (Úřad spolkového kancléře)

Kancléřka Angela Merkelová se zodpovídá za pomalý nástup očkování v SRN | FOTO: Úřad spolkového kancléře

Je to taková standardní špinavost novin Andreje Babiše, na jakou jsme už zvyklí. Titulek zní: Skandál v Německu. Očkování se nedaří. Obsahem článku jsou stížnosti Němců na jejich spolkovou vládu, že nedokáže zabezpečit dostatek vakcín pro očkování a navíc vzniká chaos při objednávání termínů. Z prvních dodávek 1,3 milionu vakcín byl prý zatím aplikován jen zlomek. Pouze asi 350 tisíc.

Hrůza! Německá vláda je podle MF DNES neschopná a noviny českého premiéra mají odvahu tento šlendrián nemilosrdně tepat. S gustem citují šéfredaktora konzervativního listu Die Welt, který říká, že Merkelová ztratila v roce 2015 kontrolu nad migrací a teď ztratila kontrolu nad očkováním.

Babišovy noviny se nezmíní o tom, že zatímco Německo již očkovalo několik set tisíc lidí, tak my zatím jen ubohých pár tisíc. Spolková republika není v tabulkách a grafech, které vyjadřují očkovací závod, skutečně na špičce peletonu. Jenže Česká republika se ještě do těch tabulek ani nedostala. Babišovy noviny také nikde nepíší o tom, že v současné době je Česká republika z hlediska schopnosti čelit epidemii nejhorší v Evropě. O to hlasitěji slyšíme z českých médií Babišovy výtky Evropské unii, že v objednávání vakcíny zaspala. Je to strašná drzost. Česko není schopné rychle využít ani to malé množství vakcín, které zatím získalo a šance mladých a zdravých lidí se posunula až do léta. Budou čekat půl roku. A kdo ví, jak to reálně proběhne, když se vláda vybodla na zřizování velkého množství očkovacích center.

FORUM 24 (archiv)

Není nic překvapivého na tom, že německé noviny a některé německé politické strany kritizují spolkovou vládu za pomalé očkování. Je ale drzostí, když české vládní noviny se vozí po německé kancléřce, ale svého šéfa chrání a kryjí před veřejnou kritikou. Od toho si ovšem Babiš ty noviny koupil. Horší je, že od MF DNES a Lidových novin tento styl přebírá i část dalších médií.

Pravda je taková, že spolková kancléřka Angela Merkelová chtěla zabránit očkovacímu nacionalismu, při němž by si bohatší a silnější státy vymohly více vakcín na úkor méně bohatých či slabších. To by podle jejího názoru ohrozilo soudržnost Evropy. Proto prosadila u svého ministra zdravotnictví a u všech zemských premiérů, že o objednávkách vakcín musí jednat za celou EU Evropská komise. Jednala tedy i v našem zájmu. Jestli pak Evropská komise skutečně byla při jednání pomalá a nebo jestli jí výrobci nedokázali dodat dostatečné množství dávek pro celou Evropu, to už zde těžko rozřešíme. Každopádně je jasné, že v Izraeli a Bahrajnu byli neobyčejně rychlí a Němce uráží, když jsou v počtu očkovaných osob až za Velkou Británií a Spojenými státy.

Jestli si někdo opravdu nezaslouží, aby nad ním Češi ohrnovali nos, tak to je právě Angela Merkelová. Její vakcínová politika byla vedená ideály společné Evropy. Za to si zaslouží úctu. A kritika špatné očkovací logistiky v Německu je legitimní úkol pro německé novináře. Čeští novináři mají jiný úkol. Měli by se soustředit na to, v jakém svrabu žijí v souvislosti s epidemií čeští občané. A měli by bránit jejich zájmy. Jenže v tom je právě ten problém. Jestli totiž pracují pro českou veřejnost, nebo spíše pro jednoho miliardáře, který si vydobyl svými penězi křeslo předsedy vlády a zároveň ovládá noviny a další velká média.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]