V této emocionálně vypjaté době létají éterem informace i fámy jako splašené. Má to devalvující vliv na kvalitu informací a zesilující vliv na průraznost fám, mystifikací i obyčejných lží. Obvinění České republiky z krádeže údajné humanitární pomoci, která měla být zaslána z Číny do Itálie, patří spíše do kategorie lží než jen chybných zpráv. Toto obvinění proběhlo francouzskými médii a vyvolalo vlnu pobouření proti „egoistickým Čechům“. Je třeba říci, že zcela nespravedlivou.
Úřad Severočeského kraje před několika dny nechal v Lovosicích zabavit 680 tisíc chirurgických roušek a 28 tisíc respirátorů. Začalo to hurá akcí tamního komunistického hejtmana Oldřicha Bubeníčka, která měla všechny znaky znárodňování po vzoru bolševického honu na keťasy a šmelináře. Ministr vnitra Jan Hamáček pak uvedl, že policie zasahovala proti spekulantům, kteří měli materiál dodat zdravotníkům, ale na poslední chvíli se snažili zvýšit cenu. Podle jeho pátečního vyjádření se následně ukázalo, že 101.600 zabavených roušek a respirátorů bylo součástí daru Červeného kříže města Čching-tchien v čínské provincii Če-ťiang čínským krajanům v Itálii.
A pak to začalo. Nejprve vydal italský list La Repubblica zprávu opřenou o české zdroje, že policie v Lovosicích zabavila ochranné prostředky, které byly určeny pro italské území. Ze zprávy ale ještě neplynulo, že by česká vláda cokoli věděla o italském adresátovi dodávky, a Ministerstvo vnitra ihned hledalo cestu, jak věc napravit.
Následně se zjevila druhá linka příběhu. Televize France 2 odvysílala reportáž, která skandalizovala Českou republiku, že ukradla humanitární pomoc určenou pro Itálii.
Lež, která pobouřila Francouze proti Čechům, zněla takto: „Do Itálie 650 tisíc roušek z Číny nikdy nedorazilo, protože byly ukradeny Českou republikou, se souhlasem jejích úřadů,“ řekl v přímém vstupu v nedělních poledních zprávách římský zpravodaj televize France 2 Alban Mikoczy. V následující reportáži se uvádí, že roušky čeští celníci zabavili z čínského letounu, který přistál v Praze v pátek. Následně byla podle reportáže zásilka rozvezena do českých nemocnic.
Česká vláda má asi tak tisíc chyb a my se jimi soustavně zabýváme. Ale nařčení, že vědomě ukradla čínskou pomoc pro Italy, je hodně silná káva. A kulhá zejména v základních prvcích celého příběhu. Nesedí tu skoro nic.
Když ale proběhne evropským vzduchem tak drsná lež, tak je třeba se ptát, kde se taková lež vzala. Francouzská ani italská média nemají sama od sebe speciální důvod hanobit Českou republiku. Logika celé situace spíše mluví pro to, že za dezinformací stojí Číňané, tedy miláčci našeho prezidenta, kterým se tu teď máme asijským způsobem povinně klanět.
Sever Aktuálně prozkoumal tuto kauzu a zjistil, že za případem stojí Čou Ling-ťien, který je v čínské komunitě čítající několik tisíc členů chápaný jako mimořádně vlivná postava a působí jako předseda jednoho krajanského sdružení v Česku. Čou Ling-ťien do Česka údajně zásilku dovezl a tvrdí, že ji chtěl poslat do Itálie čínským dělníkům. Zabavení zásilky ho zřejmě rozčililo a slib ministra Hamáčka, že Česká republika do Itálie prostředky zašle, jej neuspokojil. Čou Ling-ťien je mimochodem mediálně zdatný a provozuje české čínskojazyčné on-line médium Prague Chinese Times. Je napojený na komunistickou vládu a doprovázel dokonce prezidenta Miloše Zemana do Číny.
Tvrzení, že zásilka byla humanitárním darem, nelze brát vážně. A už vůbec nešlo o humanitární dar Čínské lidové republiky italskému státu. Mohlo jít o pomoc čínských jednotlivců z Číny čínské komunitě v severní Itálii. Ale také nemuselo. Skutečnost, že byly roušky a respirátory nabízeny české vládě za předraženou cenu, ukazuje na to, že za akcí nebyla humanita, nýbrž byznys. Číňané jsou mistři jak v dezinformacích, tak v obcházení celních pravidel. Označit zboží za humanitární pomoc může být lehký trik, který právě nyní určitě funguje.
Francouzští novináři se chytili na lep a zostudili Českou republiku způsobem, který si nelze nechat líbit. Je dobře, že český velvyslanec již vznesl protest. Ale lež nevznikla u nich. To je prakticky jisté.
Pro pořádek je však třeba ještě říci, že na začátku byla taková „skoro nevinná konfiskace překupníkům“ v nouzovém stavu. Kdyby se nikdo neozval, tak by komunistický hejtman byl za hrdinu naší doby.