Česká republika nesmí být na okraji Evropské unie

ČTK

Jiří Pospíšil | FOTO: ČTK

Věřím, že se Evropské unii podaří dořešit otázku bezpečnostních hrozeb a budeme moci brzo zaměřit na další oblasti. Evropská unie budoucnosti by zejména měla zůstat společenstvím, které bude postavené na dvou hlavních pilířích: prostoru ekonomické svobody a sdílených hodnotách. Někdo chce vidět v EU jen zónu volného obchodu, pro jiného není jednotný trh tolik důležitý a zdůrazňuje spíše politické sjednocování. Podle mého názoru ale nejde tyto dva prvky evropské integrace rozdělit. Do evropských hodnot patří jak ekonomická svoboda, tak respekt k právnímu státu, demokracii či lidským právům. To nás spojuje a činí z Evropy výjimečný kontinent a z evropské integrace úspěšný projekt.

Dobudování společného trhu

Unie i proto musí v dalších letech přidat v odstraňování bariér na vnitřním trhu a bojovat proti protekcionismu, který vzniká v některých západních členských státech a usiluje o omezení zejména volného pohybu služeb a pracovních sil. Jenže to jsou hodnoty, které jsou mnohem důležitější než třeba evropské dotace či to, jak přesně budeme upravovat v rámci integrace některé dílčí záležitosti. Společný trh je jádrem celé integrace, a proto nesmíme polevovat v péči o něj. Právě jednotný trh totiž přináší hmatatelné výhody pro členské státy a jejich občany. Podobně by se EU měla stát hnacím motorem a světovým lídrem v podpoře volného obchodu, ale také inteligentních řešení na poli ochrany životního prostředí.

Schengen jako symbol Unie

Osobně si nedokážu představit budoucí Unii bez funkčního Schengenu.  V jeho obraně vidím jedno z důležitých bitevních polí souboje o to, zda začneme po částech demontovat, nebo se naopak zaměříme na zlepšení jejího dnešního fungování. Dnes není doba na žádnou zásadní přestavbu evropských institucí, nechme raději jejich systém usadit a hledat, jak zlepšit efektivitu a akceschopnost EU v oblastech, kde má nyní pravomoci.

Aktivní evropský stát

Česká republika by neměla být na okraji EU. Jsme středně velikou zemí s unikátním evropským příběhem a nemáme být v Unii ani remcalem, který je stále jednou nohou ve dveřích, ani tím, kdo stojí v koutě a jen pasivně akceptuje, co se v EU děje. Musíme být naopak aktivním státem, kterému záleží na vylepšování toho, jak Unie funguje, a zprostředkovat dalším státům hrozby, které známe z naší historie.

Autor je europoslanec za TOP 09

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republikce.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner
Doporučujeme