Česká republika se v žebříčku svobody médií posunula na 20. místo. První je Norsko

Premiér Petr Fiala (ODS) (Johana Hovorková / FORUM 24)

Premiér Petr Fiala (ODS) | FOTO: Johana Hovorková / FORUM 24

Česká republika se v žebříčku svobody médií, který každoročně v mezinárodní den svobody tisku sestavuje francouzská nevládní organizace obhajující svobodu tisku a médií Reportéři bez hranic, posunula ze 40. na 20. místo. Žebříčku vévodí Norsko, v závěsu jsou další severoevropské státy jako Dánsko, Švédsko, Estonsko a Finsko.

Světový index svobody tisku, který sestavují Reportéři bez hranic, hodnotí stav žurnalistiky ve 180 zemích a teritoriích na celém světě.

(Týdeník FORUM)

V doprovodné zprávě k žebříčku nevládní organizace upozorňuje na katastrofální dopady zpravodajského a informačního chaosu, důsledky globalizovaného a neregulovaného online informačního prostoru, který podporuje fake news a propagandu.

V demokratických společnostech se prý v důsledku šíření názorových médií podle modelu Fox News a šíření dezinformací, které jsou umocněny způsobem fungování sociálních médií, rozšiřuje rozdělení společnosti. Na mezinárodní úrovni jsou demokracie oslabovány asymetrií mezi otevřenými společnostmi a despotickými režimy, které kontrolují svá média, online platformy a zároveň vedou propagandistické války proti demokraciím.

Česká republika v loňském žebříčku skončila na 40. místě. V tom letošním se posunula na 20. pozici. Reportéři bez hranic jako hlavní rizika pro svobodu médií v Česku stále zmiňují vysokou koncentraci vlastnictví médií v rukou ekonomicky silných hráčů a politické tlaky na veřejnoprávní média. Za Českem skončila například Velká Británie, která se umístila na 24. místě, 27. skončilo Slovensko a 31. se umístilo Rakousko.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články