Česko v roce 2016 získalo z EU o 80 miliard více, než zaplatilo

Eric Drooker

Česká republika v průběhu celého roku 2016 obdržela z rozpočtu Evropské unie příjmy ve výši 123,8 miliardy Kč, přičemž na povinných platbách odvedla do evropského rozpočtu 44,2 miliardy Kč. Česko tak získalo o 79,6 miliardy Kč víc, než do rozpočtu EU odvedlo.

Jedná se tak o třetí nejvyšší čistý příjem, který Česko získalo od vstupu do Evropské unie v roce 2004. Rekordním rokem byl rok 2015, kdy Česká republika získala čistý příjem v hodnotě 150 miliard Kč.

Významnou úlohu ve výsledné pozici České republiky podle ministerstva loni sehrály příjmy ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti, které činily 88 miliard Kč. Další významnou položku příjmů představovaly prostředky na Společnou zemědělskou politiku za 32,3 miliardy Kč.

Celkově Česká republika od vstupu do Evropské unie v roce zaplatila do rozpočtu unie 473,4 miliardy Kč a získala z něj 1,1 bilionu Kč. Česko tak doposud získalo z evropského rozpočtu o 639 miliard Kč více, než do něj odvedlo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner