Kdesi v dalekých mořích už léta mizejí v nenávratnu letadla, lodě nebo aspoň jejich posádky, jako třeba v proslulém Bermudském trojúhelníku. Světoznámý iluzionista David Copperfield nechal zase, byť jen na chvíli, zmizet Sochu svobody. Tak veliké ambice v Česku, pravda, zatím nemáme a tak rozměrné věci se u nás ještě nerozplývají do nicoty. Ale snažíme se. Prozatím u nás záhadně mizí alespoň různé písemnosti.

Peroutkův článek? Po letech stále nenalezen

Už čtyři roky uplynuly od chvíle, kdy prezident republiky Miloš Zeman veřejně nařkl jednoho z největších českých novinářů Ferdinanda Peroutku z obdivu k Hitlerovi. Na konferenci k výročí osvobození Osvětimi v lednu 2015 Zeman prohlásil, že v časopise Přítomnost Peroutka uveřejnil článek s titulkem „Hitler je gentleman“.

Žádný takový článek Peroutka ovšem nenapsal a jeho vnučka Terezie Kaslová se kvůli této pomlouvačné lži obrátila na soud. Soudní řízení však ani po tak dlouhé době stále není ukončeno. A to i přesto, že celá řada renomovaných historiků existenci takového článku vyloučila. Původní rozhodnutí – že se prezidentská kancelář za Zemanův výrok musí omluvit – Nejvyšší soud zkrátka zrušil.

Zeman dokonce vypsal odměnu 100 000 Kč tomu, kdo článek najde. A historik Jan Galandauer článek nazvaný „Hitler je gentleman“, otištěný vlevo dole, kde ho prezident prý zcela jistě viděl, skutečně našel. Tedy až na tu drobnost, že článek nevyšel v Přítomnosti, nýbrž v Rudém právu, a nenapsal ho Peroutka. Ale přestože tímto bylo dost věrohodně vysvětleno, jak k oné prezidentské mýlce mohlo dojít, Hrad trvá na svém. Peroutka to napsal a napsal a napsal. A věrný mluvčí Ovčáček, pověřený hledáním Peroutkova článku, stále hledá… a hledá… a nenachází.

Analýza ke zdanění náhrad církvím. Máme! Tedy vlastně nemáme

V září roku 2018 sdělila ministryně financí Alena Schillerová médiím: „Udělali jsme si už dřív pro pracovní účely rychlou analýzu, zda ceny odrážely realitu, a na základě toho jsme přesvědčeni, že ceny byly vyšší.“ Řeč byla o finančních náhradách vyplácených v rámci tzv. církevních restitucí za nemovitý majetek, který z různých důvodů už nemůže být vydán. A onou analýzou byl obhajován návrh zákona (který nedávno skutečně prošel) na zdanění těchto peněžních kompenzací za zabavený, čili komunisty ukradený, majetek.

Svá slova o analýze, ze které vládní ANO vychází a o niž se při prosazení zákona opíralo, ještě několikrát zopakovala.

Bylo tedy jen logické, že různá média zatoužila tuto proklamovanou analýzu spatřit na vlastní oči. Zvlášť když Schillerová tvrdila, že vznikla už v době, kdy byl ministrem financí Babiš, který s oblibou opakuje, že náhrady církvím jsou předražené o 54 miliard. Vzhledem k tomu, že jejich celková výše ve skutečnosti činí 59 miliard, nebylo divu, že si novináři chtěli přečíst dokument, který (údajně) dokládá, že správná částka je pouhých pět miliard. Leč neuspěli.

Všem se dostávalo prapodivných odpovědí. Například, že ona slavná analýza, kterou – pamatujete – mají a mají a mají, je vlastně stále „ve stadiu přípravy“.

„Byl to jen pracovní podklad, který vycházel z dobových věcí, prostě pracovní podklad. Nic víc,“ prohlásila náhle překvapivě Schillerová.

Na dotaz serveru Aktuálně, zda tedy vůbec nějaká analýza existuje, Schillerová odpověděla: „Ne, takhle úplně ne. Byl to soubor pracovních podkladů, které se objevily například v médiích.“

Babiš – zřejmě v tu chvíli neveden svými marketéry – na sebe ve věci oné analýzy prozradil, že vycházel jen z vyjádření bývalého poslance ČSSD Michala Haška na schůzi sněmovny. Konkrétně šlo o zcela nepodložené výkřiky již předtím usvědčeného lháře, tentokrát o tom, že předraženo je pro změnu o 53 miliard.

Server Seznam Zprávy se po položení dotazu dozvěděl, že musí počkat, protože ministerstvo financí potřebuje ještě nějaký čas, aby se žádaný dokument pokusilo najít. „Analýzou v zaznamenané podobě Ministerstvo financí nedisponuje,“ odepsal poté Seznamu vedoucí informační kanceláře MF ČR Mgr. Polanský.

A bylo to. Máme, máme! A jejda – nemáme.

Analýza dokládající možnost objednat trestní stíhání. Máme, ale neukážeme

Prezident republiky Miloš Zeman i předseda vlády Andrej Babiš svorně prohlašují, že u nás v Česku si lze objednat trestní stíhání. Odvolávají se přitom na analýzu, kterou podle svých slov vypracovala za hnutí ANO nově dosazená ministryně spravedlnosti Marie Benešová. I tato analýza se ovšem jeví poněkud „bermudskou“ – nikdo ji nemá, a kdo ji údajně má, ten křičí, že ji neukáže.

Ministerstvo spravedlnosti médiím potvrdilo, že žádnou takovou analýzu nemá. Mluvčí Vladimír Řepka pak serveru Novinky navíc sdělil, že se vlastně ani o žádnou analýzu nejedná. Prý je to jen oponentní posudek.

Ministryně spravedlnosti Benešová pro iRozhlas uvedla, že dokument nelze zveřejnit. „Je to neveřejná listina určená pro prezidenta, takže z mé strany ji nedostanete. A můžete se obrátit na prezidentskou kancelář.“

Pirátský poslanec Jakub Michálek tedy právě toto udělal. A Hrad ústy Jiřího Ovčáčka odpověděl, jak je jeho zvykem. Urážlivě, drze, agresivně a nesmyslně. Podle něj je dotaz na existenci analýzy jen „předvolební aktivitou“, na kterou nebude reagovat. Později ale potvrdil, že prezident onen dokument nemá.

Premiér Babiš na otázku novinářů, zda on tedy předmětnou analýzou disponuje, neodpověděl vůbec.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka je Marie Benešová profesionálkou, ovšem analýzu by měla zveřejnit, jak uvedl v rozhovoru z 11. 5. 2019 pro deník Právo. Nedolehlo k němu, že od řečí o „analýze“ už se ustupuje? Teď už je to přece jen jakýsi chimérický „posudek“, případně „zpráva“.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman opakované tvrzení Marie Benešové, že v ČR si lze objednat trestní stíhání, veřejně odmítl. Jeho podrobnější vyjádření je ke čtení na webu Nejvyššího státního zastupitelství.

Analýzu, která údajně dokládá nanejvýš alarmující skutečnosti, tedy máme… máme… ale možná nemáme a rozhodně ji nikomu neukážeme. A už vůbec ne zákonodárcům čili voleným zástupcům občanů. Co si to vůbec dovolují chtít vědět, co se v našem státě děje, a zda se skutečně děje to, co je nám předkládáno k uvěření.

Co myslíte, kampak se asi všechny ty písemnosti vytrácejí? Možná odcházejí tam, kam se takhle jednou v sobotu odebrala cukrovka pana prezidenta. Ty naše Schrödingerovy analýzy, které současně existují i neexistují…

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner