Česká roušková posedlost pokračuje. Hlídači veřejného zdraví mají žně

Ministr vnitra Jan Hamáček (repro ČT)

Ministr vnitra Jan Hamáček | FOTO: repro ČT

Jsou Velikonoce, jaro, venku svítí slunce, lidé logicky vyšli ven. Moralisté zahltili sociální sítě rozhořčenými sděleními, jak v lese/ u řeky/ v parku potkali občany BEZ ROUŠEK. Vicepremiér Jan Hamáček to korunoval sdělením, že byla chyba „rozvolnit pravidla pro nošení roušek“. Člověk už vážně neví, jestli se tomu má smát.

Pokud jde o to rozvolnění, od vlády jsme se v posledních dnech například dozvěděli, že členové jedné domácnosti už nemusí mít roušku, pokud jedou společně v autě. Autorka tohoto textu až do oznámení, že se tato věc ruší, vůbec nevěděla, že taková absurdita existuje, protože žila v domnění, že pokud se s někým potkává v kuchyni nebo v obýváku, dost se to podobá společné cestě autem.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Někdo možná nasbírá lajky na Facebooku, pokud vyfotí cyklistu bez roušky, ale to je tak asi všechno. Copak jsme vážně ztratili zdravý rozum? Opravdu je tak šokující, že si tu roušku někdo v horku prostě občas sundá? Ne, není. Samozřejmě že to má smysl v uzavřených prostorách, při setkání větší skupiny lidí, ale snad si proboha každý uvědomuje, že v lese žádné šíření nákazy nehrozí.

Uvědomělí strážci veřejného zdraví by se vážně mohli trochu uklidnit. Ano, možná si někdo přeje zákaz vycházení nebo možná rovnou zatčení lidí, co si sednou v parku, ale doufejme, že jejich názory nepřeváží. A doufejme, že se zase někdy vrátíme do normálního světa, v němž nikdo nevolá policii, pokud vidí pět lidí, kteří si společně sedli do trávy. Tohle opravdu někomu dělá dobře? Asi ano.

K celé té hysterii se ještě přidaly stovky fotografií těch, kdo si zajeli ve čtvrtek nakoupit do hobbymarketů. Víte, proč skutečně není normální, že je vláda otevřela? Protože na tom budou tratit malí podnikatelé, až budou povoleny farmářské trhy, protože všichni už si to, co potřebují, odvezli z OBI a Hornbachu. A také proto, že postrádá logiku, že se neotevřely různé jiné obchody. Ale proboha – je každého věc, pokud si do té fronty šel stoupnout. Bylo to povolené, bylo otevřeno. Dospělí lidé obvykle jednají na vlastní riziko.

Některým internetovým hlídačům pořádku by prospělo, kdyby se také zvedli od monitoru a šli se projít ven. S rouškou, samozřejmě!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]