Navrhujeme nový název pro ČSSD: Česká strana asociálně nedemokratická

Jan Hamáček, předseda ČSSD, ministr vnitra a vicepremiér Babišovy vlády (ČTK)

Jan Hamáček, předseda ČSSD, ministr vnitra a vicepremiér Babišovy vlády | FOTO: ČTK

Ač se na to někdy zapomíná, součástí vládní koalice je také ČSSD. Strana, která by se měla přejmenovat, nebo pro jistotu rovnou zrušit. Po strmém pádu voličských preferencí se totiž odebrala na cestu, která naprosto nesouvisí ani se slovem sociální, ani s čímkoli demokratickým. Je to smutný příběh, u něhož bude jako autor uveden v dějinách strany současný předseda Jan Hamáček.

Než se budeme věnovat tomu, co jsme se o ČSSD dozvěděli v posledních dnech, podívejme se na celkové působení této strany ve vládě. Předsedou vlády je miliardář, oligarcha, který k některým firmám přišel velmi pochybným způsobem, zaměstnává lidi ve špatných podmínkách, podílí se na ničení životního prostředí a vytváří své firmě výsadní postavení na mnoha trzích. A to všechno „sociální demokraté“ podporují tím, že pro tuto vládu hlasují.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Ale pojďme k tomu, jak se tato strana projevuje sociálně. Jan Hamáček se už více než rok brání tomu, aby Česká republika přijala několik desítek dětí bez doprovodu, které momentálně živoří v uprchlických táborech v Řecku. Dětí, které nemají rodiče ani žádné příbuzné, kteří by se o ně postarali.

Když se v Poslanecké sněmovně v uplynulém týdnu hlasovalo o tom, zda se otázka přijetí těchto dětí bude projednávat, vládní hlasovací mašinérie zabránila tomu, aby se bod vůbec dostal na program jednání. Většina sociálních demokratů se zdržela, proti byl zástupce Ruské federace v této straně Jaroslav Foldyna, pro hlasoval jediný poslanec Roman Sklenák. Zjevně tedy jediný alespoň trochu sociální demokrat.

Krasojízda ČSSD ale pokračuje. Server Seznam Zprávy přinesl sérii šokujících zpráv o tom, jak bylo zacházeno se seniory v domově, kde žili. „Kolik je asi v Česku lidí, kteří budou s noblesou Ladislava Špačka, srdcem matky Terezy a za minimální mzdu utírat pokálené, dementní starce a stařeny, které jejich děti odložily do starobince, protože si musí užít života?“ napsal na svůj facebookový profil Petr Kajnar, jednička ČSSD pro krajské volby v Moravskoslezském kraji. Tak tohle je sociální demokracie jako víno, co říkáte?

Není jasné, co se vlastně takovým členům ČSSD může honit hlavou. Janě Maláčové bychom rádi vzkázali, že je úplně jedno, kolik komu rozdá peněz, jelikož to jako svoje dílo vždy odprezentuje Andrej Babiš. Sociální demokracie má navíc pouze tři ministry, protože zbývající dva jsou zástupci Pražského hradu a prezidenta, který kdysi stranu vedl, ale dnes s ní nemá společného vůbec nic.

Až se tedy jednoho dne bude mluvit o tom, jak je to možné, že byla definitivně zlikvidována politická strana se staletou tradici, ČSSD bude učebnicový příklad, na kterém to pochopí všichni. A bude to také jediná věc, kvůli které by dějiny měly znát Jana Hamáčka.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]