Česká televize je neustále pod palbou kritiky. Na to podstatné se ale zapomíná

Česká televize, ilustrační foto (ČTK)

Česká televize, ilustrační foto | FOTO: ČTK

Česká televize byla v minulém roce často pod palbou kritiky. Ať už například ze strany některých členů Rady ČT nebo politiků, kterým dlouhodobě leží v žaludku zpravodajství a vybrané pořady. Ostřelování veřejnoprávního média zřejmě neskončí ani letos. Na rozdíl od některých jsou ale spokojeni diváci. Kritériem pro úspěšnost televize je totiž sledovanost. A v té si vedou na Kavčích horách skvěle. 

Česká televize se loni stala již třetím rokem nejsledovanější televizní skupinou v zemi. Meziročně se podíl na sledovanosti mezi lidmi nad 15 let navíc zvýšil zhruba o 0,9 procentního bodu, konkrétně na 30,86 procenta. Veřejnoprávní médium tak za sebou opět nechalo stanice skupiny Nova (27,09 %), které navíc meziročně ztratily 1,57 procentního bodu. Televize Prima pak dosáhla podílu 24,78 procenta. 

Pavel Matocha (facebook)

„Podíl na sledovanosti České televize narostl jak v rámci celodenního vysílání, tak i v prime time (1922 hodin), kdy dosáhl na hodnotu 29,45 %. Jedná se tak o druhý nejvyšší podíl za posledních dvanáct let,“ popsala mluvčí veřejnoprávní televize Karolína Blinková. 

Dařilo se také zpravodajské ČT24. Informace o epidemii koronaviru a další mimořádné události loňského roku přispěly k růstu sledovanosti na 5,50 procenta. Jde o zatím nejlepší výsledek stanice od jejího vzniku. Naopak soukromá CNN Prima News si příliš významný podíl z koláče sledovanosti ukousnout nedokáže. Zájem diváků je totiž hluboko pod jedním procentem.

„Na rekordní sledovanost dosáhl v loňském roce hlavní zpravodajský pořad České televize Události. Průměrně jej denně sledovalo přes milion diváků, tedy nejvíce za posledních třináct let,“ doplnila mluvčí televize s tím, že hlavní zpravodajská relace roste i z pohledu důvěryhodnosti. Dle aktuálního průzkumu Kantar CZ ji považuje za nejdůvěryhodnější hlavní zpravodajskou relaci 65 % obyvatel Česka.

Pavel Šafr: Češi mezi pravdu a lží (FCM)

Nejlepší výsledek ve své historii zaznamenal i kulturní program ČT art; divákům v době pandemie nabídl řadu přímých přenosů koncertů i divadelních představení, kterých se nemohli osobně účastnit. Významně se dařilo také Jedničce České televize. S podílem na publiku bezmála 17 % jde o nejúspěšnější období od roku 2010, v prime time, s meziročním nárůstem o 1,88 procentního bodu, pak dokonce od roku 2009.

Nejlepší výsledek v hlavním vysílacím čase (17:00–20:00) mělo také Déčko. V tomto čase Česká televize oslovila loni historicky nejvíce dětských diváků (podíl na sledovanosti 39,52 %).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]