Česká televize je pod palbou kritiky kvůli Putinovi. Je to naše práce, brání se

Česká televize, ilustrační foto (Rostislav Kaplan)

Česká televize, ilustrační foto | FOTO: Rostislav Kaplan

Česká televize je terčem kritiky za to, že ve čtvrtek odvysílala živě projev ruského prezidenta Vladimira Putina. Svůj nesouhlas s krokem veřejnoprávní televize dali najevo také někteří politici. Například exposlanec Jan Farský (STAN) prohlásil, že je mu z toho do pláče.

Projev Vladimira Putina se objevil ve vysílání ČT 24 ve čtvrtek krátce po 17. hodině. V něm ruský diktátor mimo jiné označil ukrajinskou armádu a politiky za neonacisty a žoldáky. Podle něj na Ukrajině drží civilní obyvatelstvo jako lidské štíty. Putin zároveň prohlásil, že „vojenská operace“ probíhá podle plánu. 

Vladimir Putin (ČTK/AP/Uncredited)

„Proboha co to má znamenat? Česká televize vysílá projev válečného zločince v přímém přenosu? Nestoudné lži, propaganda, útoky na Ukrajinu, okupanti jako hrdinové, Ukrajinci jako nacisti. Je mi z toho k pláči,“ rozčílil se na twitteru exposlanec Jan Farský. „Českou televizi jsem vždy bránil, ale tohle je fakt šílenost,“ dodal.

Podobně ostře reagoval také hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). „Zpravodajství ČT24 kleslo na další dno. Živě vysílá projev válečného zločince Putina plný lží a nenávisti vůči Ukrajině. Tam zatím umírají její stateční obránci a civilisté. Vůbec nechápu, kdo to povolil. Česká veřejnoprávní televize jako záloha pro ruskou propagandu?“ ptal se na sociální síti.

Kritika zaznívala i z části veřejnosti, Česká televize se však brání. „Ptáte se, proč jsme vysílali živě projev Putina. Vážně ne ze sympatie. Ale proto, že chceme dávat divákům přístup k autentickým zdrojům a informacím. Projev byl vysílán živě. Byl komentován. Byl analyzován. To je zpravodajství a práce ČT,“ vysvětluje veřejnoprávní televize.

Česká televize se zastal její radní René Kühn. „Absolutně nechápu kritiku České televize ze strany některých lidí i politiků za odvysílání Putinova projevu. Většinu z nás přece okamžitě zajímá reakce gaunera, který je za tu hrůzu zodpovědný. Proto přímý přenos. Prosím o špetku zdravého rozumu,“ vzkázal na twitteru Radní ČT.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]