Česká televize smazala reportáž o studentech, kteří se Babiše nesměli ptát na Čapí hnízdo

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš  (ČTK)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Nepřijatelná věc se stala na Střední průmyslové škole strojnické v Plzni, na kterou zavítal Andrej Babiš. Učitelé zde měli žákům vyhrožovat, že pokud se v diskuzi s premiérem zeptají na kauzu Čapí hnízdo, budou mít velké problémy u maturity. Informaci přinesla Česká televize ve čtvrtek dopoledne. Během dne se ovšem za nevysvětlených okolností ztratila, lépe řečeno, byla smazána ze všech sociálních sítích ČT Jihozápad a zmizela i z webu ČT 24. Prý proto, že byla předána oddělení publicistiky, které bude o věci natáčet. Jenže podle informací deníku FORUM 24 toto oddělení o ničem podobném neví. ČT později uvedla, že reportáž byla v rozporu s jejím kodexem, doplnil Deník N.

Návštěva ministerského předsedy na škole byla připravena do všech podrobností. Překvapivě i tak, že byla dána témata, která před Babišem nesmějí zaznít. „Bylo nám řečeno od učitelů, že pokud se budeme ptát a provokovat otázkami ke kauze Čapí hnízdo, tak neuděláme maturitu, že budeme mít problémy,“ řekla jedna ze studentek veřejnoprávní televizi.

Nepřijatelné chování ji velmi překvapilo. „Je to hrozné, tohle vůbec není demokracie, absolutně s tím nesouhlasím, je to úplně scestné,“ myslí si. Svou tvář však raději ukazovat nechtěla, protože se bála možného postihu ze strany školy. Její ředitel Rostislav Študent uvedl, že o ničem neví.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Na debatu s premiérem dorazil i mladík, který si myslel, že se jedná o veřejnou diskuzi. Logicky tak nevěděl o zákazu, který dostali studenti, a své dotazy mířil zcela svobodně. Velmi rychle byl ovšem okřiknut jednou z profesorek. „Ptal jsem se na jeho historii v StB, pak jsem se zkoušel ptát i na Čapí hnízdo, ale to už neklaplo,“ říká Tomáš Pufler.

Reportáž vyvolala velký ohlas na sociálních sítích, kde se celý čtvrtek šířila. V odpoledních hodinách ovšem byla z Facebooku i Twitteru odstraněna. Stejně tak z webu ČT 24. ČT Jihozápad na dotaz FORUM 24, proč se tak stalo, odpověděla: „Dobrý den, materiál převzali kolegové z publicistiky, kteří s ním budou dále pracovat a téma rozpracují.“

Zdá se ale, že vysvětlení je nepravdivé. Deník FORUM 24 oslovil redaktory publicistiky, ti ale reportáž k dispozici nemají. Českou televizi kritizovali někteří poslanci hnutí ANO.

Andrej Babiš navštěvuje střední školy cíleně. Právě na nich se totiž snaží nalákat nové voliče. Babiše volí podle průzkumu nejvíce lidé po 44. roce věku. Mladší generace preferuje Piráty. Premiér tak vyráží do škol, kde však bývá většinou přijat chladně. Například v květnu 2018 přednášel studentům VŠE, kteří se mu při zmínce o korupci vysmáli. Na přivítanou pro Babiše připravili tác koblih, které jsou neoficiálním symbolem ANO.

Není to poprvé, kdy byly debaty s Babišem předem jasně dané, popřípadě moderované přímo na místě. Školní prostředí navíc rádi zneužívají kandidáti hnutí ANO například při krajských volbách. Například studenti Vyšší odborné školy cestovního ruchu na Praze 7 museli pomáhat s kampaní řediteli Liboru Bastlovi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]