Česká vakcína dopadla jako hala pro Sáblíkovou. Nebude

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. (Vláda ČR)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. | FOTO: Vláda ČR

Bylo kolem toho velké pozdvižení, stala se jakýmsi světlem na konci pandemického tunelu. Řeč je o vakcíně proti covidu, kterou by vyvinuli čeští vědci a ukázali by tak světu, že se umíme nebezpečnému viru bránit po svém. Česká očkovací látka také měla být trumfem hnutí ANO. Místo toho se teď po ní pomalu zametají stopy.

Ještě v květnu, kdy ministerstvu zdravotnictví vedl Petr Arenberger, zdálo se všechno na nejlepší cestě. Už prý stačilo málo a mohly se spouštět výrobní linky. „Výroba vlastní vakcíny v Česku by pak mohla v dohledné době několika měsíců začít, což ale znamená klinické testování a další kroky,“ tvrdil tehdejší šéf zdravotnictví.

Michael Kocáb a Michal Pavlíček (ČTK)

Ve stejném duchu hovořila i poslankyně hnutí ANO Věra Adámková. Předsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví ještě v červnu nadávala pirátskému poslanci Jakubu Michálkovi, když označil českou vakcínu za „Potěmkinovu vesnici“. Znevážil tak prý práci čtyřiceti odborníků, kteří na léku pracovali.

Nyní se, optikou profesorky Adámkové, stejně zachoval i Adam Vojtěch. Právě ministr zdravotnictví, jenž při svém prvním angažmá v úřadu lékařku, která vakcínám nerozumí, neboť je kardioložka, pověřoval vedením týmu, který měl očkovací látku vyvinout. Z toho ovšem nebude nic.

Ačkoliv Vojtěchův předchůdce tvrdil, že výroba vakcíny je „za rohem“, nyní je všechno jinak. „Projekt není ani ve fázi klinických studií, takže asi nelze očekávat, že bychom se na ni v tuto chvíli mohli spoléhat, byť by třeba ta vakcína dopadla dobře, protože zkrátka není ani ve fázi klinického testování, což nějaký čas trvá,“ řekl ministr na interpelacích poslancům.

Z toho vyplývá, že se zbytečně investovaly desítky milionů, aby skutečně vznikla „Potěmkinova vesnice“. Absurdní je, že stejný ministr zdravotnictví projekt v půlce roku 2020 zahájil a téměř po dvou letech ho i zastavuje. Mezi tím měl pracovní volno, protože svou funkci nezvládal, při němž zřejmě změnil názor na mnoho věcí.

Co na to ovšem řekne oněch 40 vědců, kteří  vakcínu „skoro“ vyvinuli? A ponese doktorka Adámková zodpovědnost za to, že její skupina selhala? Zřejmě ne, je poslankyní Babišova hnutí a těm se odpouští mnohé.

Dočkali jsme se tedy dalšího nesplněného slibu, kterými nás premiér zásobuje celé čtyři roky, kdy vládne naší zemi. Českou vakcínu si můžeme připsat třeba k hale pro rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou či dálnicím, které nám umožní se z Prahy dostat do Brna za 40 minut.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]