Češka žijící v USA: Část města, kde jsem žila, je po protestech zdemolovaná. Nikdo neví, co bude

Ivana Žáková (facebook)

Ivana Žáková | FOTO: facebook

Ivana Žáková žije od září v USA. Přímo v Minneapolisu, kde po zabití Afroameričana George Floyda policistou propukly masové protesty a rabování. Část města, ve které žila půl roku, je zdemolovaná, platí zákaz vycházení a život je omezený. Ivana Žáková popsala v rozhovoru pro deník FORUM 24, jak to na místě vypadá.

Jak to vypadá v Minneapolisu? Funguje tam běžný život, může člověk jít normálně ven?

Nefunguje. Protože už předtím bylo všechno zavřené kvůli koronaviru (tady omezení pořád platila) a teď není už vůbec kam jít a je to i nebezpečné. Platí zákaz vycházení od osmi večer do šesti ráno a v sedm se uzavírá hlavní dopravní tah pro auta.

A jak si to můžeme představit? Jsou lidé v ulicích?

Přes den docela ano, protože se hodně uklízí a pořád probíhají protestní pochody – ty mírné, protože už byla ve městě nasazena Národní garda. Ale pořád slyšíme hlášky o výskytu podezřelých osob nebo skupinek včetně Ku-klux-klanu nebo anarchistů. Přes noc pořád dochází k nějakým incidentům, třeba k podpalování budov mimo centrum.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Jak byste popsala lidi, kteří protestují? Jsou to hlavně Afroameričané? Přidávají se k těm protestům často lidé, kteří chtějí jen rabovat a tzv. dělat bordel?

V těch umírněnějších protestech je i hodně bělochů nebo jiných etnik. Nad těmi největšími incidenty jsou zatím velké otazníky, protože se neví, co to bylo přesně za lidi. Jestli ty akce iniciovali extremisti a „využili“ skupinky Afroameričanů, aby je pak vyburcovali k rabování. Je pravda, že po třetí noci nepokojů vyšla zpráva, že v noci byli zatčeni většinou jen lidé, co nejsou místní. Takže to je teď velká otázka. Vypadá to na mix všemožných skupinek, co mají „vlastní projekty“.

Máte strach?

Je mi to dost nepříjemné, ale ten strach docela zastiňuje rozčilení z celé té situace a z toho, co tu lidé říkají za názory. Je mi smutno z toho, že je zdemolovaná část města, kde jsem bydlela půl roku. Rozčilení a smutek jsou silnější než strach.

Vy jste před zabitím George Floyda měla pocit nějakého napětí ve společnosti, nespokojenosti, rasismu a tak?

Před třemi týdny vyšlo na veřejnost video o zabití jiného Afroameričana ve státě Georgia, to vyvolalo vlnu příspěvků na sociálních sítích. Ale jinak to pro mě nebylo vůbec téma, protože jsem na vlastní kůži nic podobného nezažila.

A jak k tomu přispívá prezident Trump a jeho projevy?

Určitě to napětí zvyšuje, ale nevím, zda by ho nezvyšoval jakýmkoli komentářem, protože společnost je v názorech na protesty, respektive jejich formu, rozdělenáNavíc tady situaci nezvládli místní politici, kteří stojí na opačné straně politického spektra než Trump.

Takže se dá říct, že se něco podobného dalo očekávat?

Nepokoje určitě, ale tu formu nikdo nečekal. A obzvlášť ne v Minneapolisu, to je bráno jako nejliberálnější a nejinkluzivnější oblast z celých Států a hodně si tu na tom zakládají.

Vypadá to teď, že se situace uklidní? Nebo jaký očekáváte vývoj v dalších dnech?

Teď se situace uklidnila, protože je mnohem větší ochrana města, ale co bude dál, neví nikdo. Očekávají se spíš nevyzpytatelné menší incidenty.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]