České Budějovice: unikátní výstava představuje vikingský meč a další skvosty

(Jan Ziegler)

Taková mimořádná expozice nikde jinde v České republice není a asi ani v budoucnu nebude. Výstava Kouzlo sběratelství, kterou připravilo Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, představuje návštěvníkům soukromé sbírky zbraní v rozsahu, v jakém je dosud veřejnost neviděla. Mnoho exponátů je velmi vzácných a nevlastní je ani většina muzeí, hradů či zámků. K nim určitě patří vikingský meč z 8. až 10. století nebo zbraně japonských samurajů ze 13. století.

Výstava je rozdělena tematicky na několik částí a to buď z hlediska časového (gotika a renesance, třicetiletá válka atd.), nebo oblastního (Japonsko, USA).

Pojmenování nejstaršího období gotika a renesance není úplně přesné, protože již zmíněný vikingský meč, který je v něm vystaven, se z obou jmenovaných vymyká. Nicméně je to jen drobný detail. Dále jsou zde k vidění meče ze 13. století, renesanční kordy či rapíry, dobové helmice nebo bronzová zlacená bodcová ostruha z první poloviny 15. století.

Pozoruhodná je japonská část výstavy, kde jsou k vidění výjimečné exponáty. Jedná se hlavně o předměty patřící japonské císařské rodině. Mezi nimi vyniká meč itomaki no tači s čepelí z konce 13. století, semiformální cestovní pokrývka hlavy džingasa s masivním zlatým kováním, náležící císaři Kómeitennó (1831–1867) či ceremoniální dvorský meč kazaridači. Meč od Rai Magotaró Kunitošiho je s velkou pravděpodobností nejhodnotnějším artefaktem japonského umění na našem území. Nechybí ani tradiční výstroj samurajů. Nad japonskou částí expozice převzalo záštitu velvyslanectví země vycházejícího slunce.

Shlédnout lze i muškety, jezdecké pistole a meče ze 17. století, s kterými bojovali vojáci armád třicetileté války nebo uniformy, výzbroj a výstroj vojsk z doby vlády císařovny Marie Terezie. Z této éry vyniká prakticky kompletní produkce jezdeckých palašů. Napoleonské období představuje sbírka vojenských čepic a velkou vzácností je uniforma rakouského husarského důstojníka z roku 1820.

Soubor věnovaný prusko-rakouské válce z roku 1866 je unikátní tím, že pochází ze sbírky jednoho soukromého sběratele. Zvláštností je rakouská zbraň, která pochází od sběratelova předka, který se konfliktu včetně hlavní bitvy u Hradce Králové osobně zúčastnil. Vystavena je i proslulá pruská puška jehlovka, které se nabíjela zezadu, a přisuzuje se jí hlavní podíl na porážce Rakušanů.

Výjimečná je též sekce věnovaná Spojeným státům americkým. Ta je jedinečnou přehlídkou revolverů a pušek včetně opakovacích, které používali kovbojové na divokém západě a bojovali s nimi za občanské války vojáci Severu i jižanské Konfederace.

Tato mimořádná kolekce zbraní je doplněna obrazy, sochy, šperky a dalšími předměty ze sbírek Jihočeského muzea a dalších partnerských institucí.

Výstava trvá až do 17. ledna příštího roku a lze ji doporučit jak místním, tak návštěvníkům jižních Čech.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]