České cesty na Tchaj-wan se Číňanům nelíbí. Ovlivňuje je velvyslankyně

Tak na zdraví! Prezidenti Si Ťin-pching a Miloš Zeman. (ČTK)

Tak na zdraví! Prezidenti Si Ťin-pching a Miloš Zeman. | FOTO: ČTK

Rostoucí čínský vliv v Česku má různé podoby. Čína se například nijak netají tím, že se jí nelíbí české návštěvy na vyšší politické úrovni na Tchaj-wanu. Čínská velvyslankyně v Praze Ma Keqingová se proto na svých setkáních s českými politiky snaží ovlivňovat postoje Česka k Tchaj-wanu, který čínští komunisté považují za nedílnou součást ČLR. Informaci přinesl server Hlídací pes.

Vliv čínské velvyslankyně se projevil v první polovině února. Tehdy s Ma Keqingovou poobědval tehdejší (nyní již odvolaný) ministr průmyslu Jan Mládek. Krátce poté rozhodl o tom, že jeho náměstek Eduard Muřický na plánovanou cestu na Tchaj-wan neodletí.

Informaci HlídacíPes.org potvrdil pod podmínkou anonymity vysoce postavený úředník ministerstva průmyslu. Čína si podle něj české cesty na Tchaj-wan „od úrovně náměstků výše“ hlídá a stěžuje si na ně.

OKD má přednost

Fakt, že podle původních propozic měl za Česko na konferenci o „chytrých městech“ na Tchaj-wan odletět na konci února náměstek Muřický, potvrdilo i zastoupení Tchaj-wanu v České republice.

„Mohu potvrdit, že pan náměstek Muřický na summit na Tchaj-wanu neodletěl a místo něj MPO reprezentoval pan Vladimír Sochor, ředitel odboru energetické účinnosti a úspor,“ odpověděl na dotaz HlídacíPes.org zastupitel Tchaj-wanu v ČR Joye Wang.

Další komentář k tématu by podle Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře (má roli zastupitelského úřadu) z diplomatického hlediska nebyl vhodný.

Exministr Mládek na dotaz HlídacíPes.org zaslaný SMS nijak nereagoval. Bez odpovědi nechalo otázky i čínské velvyslanectví.

Sám náměstek Muřický potvrdil, že ministr jeho naplánovanou cestu zrušil. Důvodem však podle něj bylo výhradně dění kolem OKD.

„Nemohl jsem jet kvůli OKD. Musel jsem tu být, protože ten materiál nakonec vládou schválen nebyl,“ vysvětluje Muřický s odkazem na neúspěšný návrh MPO na odkup těžební společnosti OKD státním podnikem Diamo.

„Čínská velvyslankyně je na MPO pravidelným hostem. Příčinná souvislost s obědem s čínskou velvyslankyní a rozhodnutím pana ministra je zřejmá. I když oficiálně náměstku Muřickému cestu zakázal kvůli jednání o OKD,“ říká výše zmíněný zdroj z MPO.

Zemanova hedvábná stezka

Roli na vstřícnosti k čínským zájmům mohl mít i fakt, že v květnu má odjet do Číny na konferenci o nové hedvábné stezce One Belt, One Road český prezident Miloš Zeman.

Podle serveru Info.cz už přitom na přípravnou cestu do Pekingu na konci února odletěl kancléř Vratislav Mynář a prezidentův poradce Martin Nejedlý.

Současná česká politika si zakládá na výrazném oteplení vztahů s Čínou. Prezident Miloš Zeman opakovaně mluví o tom, že do roku 2020 by měli Číňané investovat v Česku až 232 miliard korun.

Investice, či spíše akvizice tuzemských firem a nemovitostí, jsou však zatím zhruba na desetině této sumy.

A například čínská CEFC, jež je v Česku nejaktivnější, se zhruba po roce stáhne ze své investice ve společnostech Empresa Media a Médea.

Po Japonsku a Jižní Koreji je dlouhodobě nejvýznamnější asijský investor v České republice Tchaj-wan. Podle oficiálních údajů agentury CzechInvest zde především do výrobních závodů Tchaj-wan investoval mezi lety 1993 až 2015 zhruba 23 miliard korun.

Nejvýznamnějším tchajwanským investorem v Česku je firma Foxconn CZ, která je dlouhodobě druhým největším v tuzemsku působícím exportérem.

Do budoucna se nabízí i možnost přesunu některých tchajwanských aktivit z Británie do Česka poté, co se začne prakticky naplňovat odchod Velké Británie z Evropské unie.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu freeczechmedia@gmail.com