České lvy posbíraly snímky Nabarvené ptáče a Vlastníci

(Bioscop)

Černobílý snímek o krutostech války Nabarvené ptáče se stal dnes na vyhlašování filmových cen Český lev filmem roku 2019. Snímek Václava Marhoula podle stejnojmenného románu Jerzyho Kosińského šel do klání s 11 nominacemi. Proměnil osm z nich včetně té za nejlepší film, nejlepší režii a nejlepší kameru. V pražském Rudolfinu bodoval i komorní, nicméně divácky úspěšný film Vlastníci, který pojednává o domovní schůzi. Proměnil tři z 12 nominací. Při udělování filmových cen bodoval úspěšný televizní seriál Most!

Nabarvené ptáče, které se dostalo i do širších nominací na americkou filmovou cenu Oscar, slavnost v Rudolfinu poznenáhlu opanovalo. Hned na úvod večera si cenu za mimořádný audiovizuální počin odnesl producent, scenárista a režisér Václav Marhoul. Později se na pódium vrátil pro Českého lva pro Nabarvené ptáče za nejlepší režii a také za nejlepší film.

Film o tom, jakých krutostí jsou lidé schopni, získal také lvy za nejlepší kostýmy, nejlepší scénografii, nejlepší masky, nejlepší střih, nejlepší zvuk a Vladimír Smutný si odnesl cenu za nejlepší kameru.

Vlastníci šli do klání s nejvíce, tedy s 12 nominacemi. Hned zkraje večera si Klára Melíšková za Vlastníky odnesla Českého lva jako nejlepší herečka ve vedlejší roli. Další nominaci proměnil tento film za scénář pro Jiřího Havelku a pro nejlepší herečku v hlavní roli, Terezu Rambu (Voříškovou). Lví sošku převzala Ramba z rukou člena 3. odboje, stoletého Eduarda Marka.

Dva lvy za nejlepší mužský herecký výkon jak v hlavní, tak ve vedlejší roli si odnesli Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička jako představitelé roadmovie Staříci o touze po pomstě dvou bývalých politických vězňů. Film Staříci měl deset nominací.

Nejlepším dramatickým televizním seriálem minulého roku se stal seriál České televize Most! režiséra Jana Prušinovského, scenáristy Petra Kolečka a producenta Michala Reitlera. Osmidílná série sledovala osudy lidí ze stejnojmenného severočeského města a stala se nejúspěšnějším komediálním seriálem ČT poslední doby. Seriál se nebál drsného humoru, postavy nešetřily sprostými slovy ani narážkami na společenské či rasové menšiny.

Ocenění za nejlepší hudbu získala filmová pohádka Hodinářův učeň. Nestatutární cenu Magnesia za studentský film získala Darja Kaščejevová (Daria Kashcheeva) za animovaný film Dcera, s nímž rovněž soutěžila o Oscara v kategorii krátkometrážní animovaný film. Ocenění za nejlepší televizní film nebo minisérii obdržela detektivní minisérie Vodník režiséra Viktora Tauše. Cenu za mimořádný přínos kinematografii získal filmový producent Jaromír Kallista a jako nejlepší dokument bodoval film Dálava.

Přehled vítězů 27. ročníku filmových cen Český lev

 

Nejlepší film
Nabarvené ptáče – producent Václav Marhoul

Nejlepší dokumentární film
Dálava – režie Martin Mareček, producenti Petr Oukropec, Tereza Polachová, Hanka Kastelicová

Nejlepší režie
Václav Marhoul – Nabarvené ptáče

Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli
Tereza Ramba – Vlastníci

Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli
Jiří Schmitzer – Staříci

Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli
Klára Melíšková – Vlastníci

Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli
Ladislav Mrkvička – Staříci

Nejlepší scénář
Jiří Havelka – Vlastníci

Nejlepší kamera
Vladimír Smutný – Nabarvené ptáče

Nejlepší střih
Luděk Hudec – Nabarvené ptáče

Nejlepší zvuk
Pavel Rejholec – Nabarvené ptáče

Nejlepší hudba
Ivan Acher, Michal Novinski – Hodinářův učeň

Nejlepší filmová scénografie
Jan Vlasák – Nabarvené ptáče

Nejlepší kostýmy
Helena Rovná – Nabarvené ptáče

Nejlepší masky
Ivo Strangmüller – Nabarvené ptáče

Nejlepší dramatický televizní seriál
Most!

Nejlepší televizní film nebo minisérie
Vodník

Mimořádný přínos české kinematografii
Jaromír Kallista

Mimořádný počin v oblasti audiovize
Nabarvené ptáče – producent Václav Marhoul

Cena Magnesia za nejlepší studentský film (nestatutární cena)
Dcera – Darja Kaščejevová (Daria Kashcheeva)

Dříve udělené ceny:

Nejlepší filmový plakát (nestatutární cena)
Roman Mrázek – Nabarvené ptáče

Cena filmových fanoušků (nestatutární cena)
Ženy v běhu – režie Martin Horský

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]