České ministerstvo zahraničí odsoudilo zatýkání v Rusku

repro: hrw.org

Ilustrační foto | FOTO: repro: hrw.org

Téměř 1400 lidí zadržela podle aktuálních informací policie v centru Moskvy při sobotní nepovolené demonstraci, kterou svolala opozice kvůli vyloučení části kandidátů z komunálních voleb. Oznámil to dnes server OVD-Info, který se specializuje na policejní zákroky. Ruské tiskové agentury TASS a RIA-Novosti hovoří o 1074 zatčených. Hromadné zatýkání v noci na dnešek odsoudila šéfka diplomacie Evropské unie Federika Mogheriniová.

K Evropské unii se přidalo i české ministerstvo zahraničí. „V reakci na zadržení stovek lidí pokojně protestujících v Moskvě proti manipulaci komunálních voleb Ministerstvo zahraničních věcí upozorňuje, že svoboda shromažďování je garantována mezinárodněprávními závazky a proto lidem má být umožněno projevit svůj názor i tímto způsobem,“ uvádí na svém twitterovém účtu resort Tomáše Petříčka.

A vyjadřují se i další politici. „Lidé v Moskvě protestovali kvůli čistkám na kandidátkách v komunálních volbách. Desítky z nich zatkla policie. Opět se ukázala nedemokratičnost Putinova režimu, který potlačuje právo občanů svobodně vyjadřovat politické názory. Tak se chová oblíbený partner českého prezidenta…“ napsal šéf TOP 09 Jiří Pospíšil.

Policisté při zásahu použili mimo jiné obušky, uvedl zpravodajský server BBC News. Zatýkali také náhodné kolemjdoucí, kteří se ocitli ve špatný čas na špatném místě, upozornila Česká televize.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner