České národní tajemství: Premiér Babiš je neschopný. Nesmí se to ale ještě říkat

Andrej Babiš v říši koronaviru (Facebook/F24)

Andrej Babiš v říši koronaviru | FOTO: Facebook/F24

Izrael dostal minulý týden od firmy Moderna 100 tisíc vakcín a tento týden obdrží dalších 480 tisíc dávek. Díky tomu blízkovýchodní demokracie dokáže ještě více zrychlit proces očkování, který je přitom již nyní nejrychlejší na světě. U nás premiér Babiš v neděli hrdě ohlásil, že v pondělí dorazí dodávka 20 tisíc dávek od stejné firmy. A realita: Teprve v úterý dodávka dorazí a bude v ní jen 8 tisíc dávek. A tak je to tu pořád. Jen se o tom příliš nemluví.

Je záhadou, proč se v Česku do značné míry z médií vytratil kritický pohled na vlastní situaci. Agentura ČTK kupříkladu pravidelně hlásí, kolik je nakažených a mrtvých v sousedním Německu, aniž by čísla srovnala s Českem. Dozvíme se tak třeba, že Německo za sobotu hlásilo skoro 17 tisíc nových případů nákazy a 465 úmrtí a v pátek to bylo dokonce 24 694 a 1 083 mrtvých. Vedle toho mělo Česko podle ministerstva zdravotnictví 8 405 nakažených v sobotu a 13 059 v pátek. Mrtvých bylo v Česku 126 v sobotu a 155 v pátek. Srovnání s německou situací získáme, když naše statistiky vynásobíme osmi, neboť SRN je osmkrát větší země.

Pavel Šafr: Češi mezi pravdu a lží (FCM)

Sobotní přírůstek nakažených by se pak rovnal 67 tisícům v Německu a páteční by se rovnal 104 tisícům německých nakažených. Mrtvých by v přepočtu bylo u nás v sobotu dvakrát více a překonali bychom i tragické číslo německých obětí z pátku – o 157 mrtvých. Česká veřejnost je jen velmi málo a okrajově informovaná o přesné míře, o jakou je česká situace horší než v sousedních zemích. Je to totiž nepříjemná informace. Zatímco Německo má 502 obětí na jeden milion obyvatel, tak Česko má 1 238 mrtvých na milion obyvatel. Tak to uvádějí světové statistiky. V češtině se ale o tom nedozvíte nejen v pořadu „Čau lidi“ českého premiéra, ale ani ve většině domácích médií. Přitom je v demokracii zcela legitimní mluvit v takové katastrofální situaci o konkrétní osobní i politické zodpovědnosti. 

Noviny premiéra Andreje Babiše MF DNES a jeho server iDNES ale píší takřka denně, jaká je v Německu kalamita. Namátkou si připomeňme titulek „Problémy v Německu: očkování se nedaří, z vakcín se zatím použil jen zlomek“ (ZDE). Realita je taková, že do 6. ledna Německo mělo 0,5 procenta očkovaných a Česko jen 0,19. Do víkendu bylo podle Babiše očkováno první dávkou vakcíny 40 tisíc osob, zatímco v Německu překročil počet očkovaných půl milionu. Pak je tu již uvedený Izrael, který má se svými dvěma miliony očkovaných osob v devítimilionové zemi ohromný náskok.

Pavel Pafko (fnmotol.cz)

Kdyby tu nebylo to předstírání a zakrývání pravdy, tak bychom snad mohli nad dlouhým seznamem chyb a vin české vlády v tak těžké situaci někdy i přimhouřit oči. Jenže Andrej Babiš a jeho příchylní novináři se neustále snaží vytvořit dojem, jak česká vláda efektivně bojuje a premiér je takřka univerzální génius, který maká pro lidi“. Jenže jedinou faktickou schopností Andreje Babiše je lhaní a předstírání. Když kupříkladu české úřady nejsou schopné rychle využít všechny dostupné dávky vakcín, tak premiér Babiš začne svádět nízký počet naočkovaných lidí na Evropskou unii. A v tom je ta naprostá drzost. Celé minulé jaro i léto nám Babiš přednášel, jak jsme pod jeho vedením ve všem nejlepší. A přitom ve skutečnosti vůbec nic neudělal, když na konci srpna dostal data, která ukazovala na rostoucí riziko katastrofického vývoje. Jednat začal až koncem září, kdy už byla situace neudržitelná. 

Celá hořká pravda o Andreji Babišovi by se postupně vyjevila, kdyby se již před lety chovala převážná většina českých novinářů normálně. A také, kdyby opoziční strany nepodlehly slaboduché autosugesci, že kritizovat Babiše je nepatřičné, zbytečné a na voliče to nefunguje. Bedlivějším pozorovatelům bylo přitom dávno jasné, že jedinou skutečnou schopností kuriózního oligarchy je zařídit si efektivní marketing. Tím navazuje na důkladně natrénovanou schopnost předstírání a podvádění, kterou se bývalí nomenklaturní manažeři komunistického režimu naučili místo faktického vedení podniků a celé ekonomiky.

Koronavirová krize odhalila, že Andrej Babiš, o němž již mnozí léta vědí, že je vrcholně nemorální, je navíc také zcela neschopný. Je to ale takové naše národní tajemství, snad s ohledem na ty statisíce napálených voličů, kteří uvěřili absurdní legendě o schopném hospodáři a antikorupčním spasiteli. Češi připomínají Andersenovu pohádku Císařovy nové šaty, v níž se panovník naparoval, jak je krásně oblečen, a všichni podaní velebili jeho krásné šaty. Nikdo neměl odvahu říct, že se producíruje na veřejnosti nahatý.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]