České noviny opět selhaly. Znovu zamlčují audit, vede samozřejmě Babišův tisk

()

Týdeník Respekt uveřejnil obsah závěrečného auditu Evropské komise o střetu zájmů Andreje Babiše v neděli po čtvrté hodině odpolední. To je čas, ve kterém se ještě v naprostém klid dá změnit obsah pondělních novin tak, aby odpovídal hlavní zprávě dne. Když se stane například teroristický útok, vězte, že se deníky mění hluboko do noci. Když ale jde o Babiše a jeho problémy, zjevně to není potřeba.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Začněme informací, že na titulní straně se věc neobjevila ani v jediném pondělním deníku. Ovšem Hospodářské noviny i Právo aktualizaci Respektu samozřejmě zaznamenaly a v článcích uvádějí, že finální verze auditu Evropské komise nedopadla pro českého předsedu vlády dobře. To ostatně odpovídá i tomu, jak se již v neděli postavily servery jako ihned.cz, aktuálně.cz či novinky.cz k tomu, co se dělo – normálně informovaly. Tak, jak by to člověk očekával. I přesto je ale poměrně zvláštní, že většina českých novinářů sdělení nepovažuje za něco, co by se mělo objevit jako hlavní článek na titulní straně.

Zato Babišovy noviny s MF DNES v čele navázaly na to, jak o věci informoval server iDNES.cz již v neděli. Jako jediný otrocky opakoval linku Ministerstva pro místní rozvoj a Kláry Dostálové, která je ovšem lživá:

MF DNES ani Lidové noviny samozřejmě nezařadily zprávu na titulní stranu. A co víc – ani jeden deník zjevně nepovažoval za nutné napsat vlastní autorskou zprávu, oba pouze převzaly krátkou zprávu ČTK. Lidové noviny totiž většinu obsahu na předních stranách věnovaly PR Babišovu odcházejícímu spojenci, plukovníku Robertu Šlachtovi (hlavní článek a rozhovor na dalších dvou stranách). V MF DNES zase můžeme číst o řízených požárech na Šumavě.

Stejně k věci přistupují Babišovy servery i nyní (v pondělí dopoledne). Na serveru iDNES.cz událost vůbec není na hlavní straně, přestože bylo zveřejněno, že Ministerstvo pro místní rozvoj nepravdivě tvrdí, že audit není definitivní. Babišův web místo toho kritizuje ODS:

To je asi všechno, co člověk potřebuje o Babišových médiích vědět. Ale pokud jde o tištěná média, nevyznamenal se vůbec nikdo. A to je opravdu smutná zpráva.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]