České předsednictví bylo úspěšné. Nejen v otázce Ukrajiny

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Když Česká republika přebírala předsednictví Rady Evropské unie, nebylo jasné, co vlastně můžeme čekat. Vždyť poslední předsednictví dopadlo neslavně, padla během něj vláda, navíc je válka, krize a hledání shod na čemkoli je těžké. Můžeme to ale tentokrát říci naprosto otevřeně: Naše země byla úspěšná a využila svoji příležitost naplno. A to je dobrá zpráva. 

Hlavním tématem posledních měsíců je bezpochyby ruská válka na Ukrajině a reakce (nejen) Evropské unie na ni. S tím česká vláda a hlavně diplomaté a úředníci do svého úkolu šli. Podařilo se vyjednat celkem tři balíčky protiruských sankcí a byla vyřešena jedna velice palčivá otázka – omezení udělování víz ruským občanům. Evropská unie i přes maďarské excesy zůstala v základních postojích jednotná, ačkoli se logicky dalo očekávat s postupujícím časem ustupování a snaha se dohodnout či vymýšlet různé kompromisy, které by zejména Ukrajinu zásadně poškodily.

„Za půl roku předsednictví jsme odvedli velký kus práce. Udrželi jsme silnou, jednotnou a principiální pozici EU ve světě. Přispěli jsme ke shodě na zavedení sankcí vůči Rusku a Íránu, na další vojenské a finanční podpoře Ukrajiny a na tom, jak se postupně zbavit závislosti na ruském plynu. Posunuli jsme dopředu evropskou integraci zemí západního Balkánu i asociovaných zemí východní Evropy. Prohloubili jsme vztahy s mimoevropskými zeměmi, zejména se Spojenými státy, Izraelem či zeměmi v regionu Indo-Pacifiku,“ uvedl pro Týdeník FORUM ministr zahraničí Jan Lipavský. Ministr se logicky pochválil, ale faktem je, že v konkrétních bodech má pravdu.

Březnová cesta premiéra Petra Fialy mohla zůstat prázdným gestem, EU ale napadenou zemi nezklamala. Humanitární ani vojenská pomoc nepolevila i díky možnosti schvalovat asistenční opatření pro Ukrajinu a zpětně členským státům proplácet velké množství dodaného vojenského materiálu.

České předsednictví zvládlo dotáhnout například část balíčku Fit for 55, s čímž se na začátku ani nepočítalo. A některá největší překvapení přišla až úplně nakonec. Maďarsko nezablokovalo půjčku Ukrajině a byl mu schválen jeho národní plán obnovy, ačkoli země přišla o část dotací kvůli porušování vlády práva. A nakonec…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články