Českem budou znít zvony za zavražděného francouzského kněze

Farář Jacques Hamel z francouzského města Saint-Étienne du Rouvray, kterého v červenci brutálně zavraždili islámští teroristé. (itv.com)

Farář Jacques Hamel z francouzského města Saint-Étienne du Rouvray, kterého v červenci brutálně zavraždili islámští teroristé. | FOTO: itv.com

Čeští biskupové vyzvali kněze české i moravské církevní provincie, aby rozezněním zvonů ve svých farnostech uctili památku kněze zavražděného před několika dny ve Francii. Vzpomínka na oběť brutálního násilí se uskuteční v den jeho pohřbu 2. srpna v 15:00. Na svém webu to uvedla Česká biskupská konference.

Dvojice vyzbrojená noži vtrhla do kostela v severofrancouzském Saint-Étienne de Rouvray během úterní dopolední mše, držela v zajetí šest lidí a zavraždila šestaosmdesátiletého kněze Jacquesa Hamela. Policisté útočníky zastřelili, když s rukojmími vyšli z kostela. K činu se přihlásila organizace Islámský stát.

„Hlas zvonů a modlitba je výrazem lítosti nad krutým činem, ale také apelem k míru a připomínkou umučení našeho Pána, v jehož náruči tento mučedník spočinul. Otec (Jacques) Hamel zasvětil svůj život službě Bohu a zahynul při výkonu svého povolání,“ uvádějí pod výzvou podepsaní pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka a olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Hamel jako kněz působil v řadě farností, po dovršení 75 let měl odejít do důchodu, ale na jeho žádost mu bylo umožněno, aby dále setrval se svými farníky a pomáhal novému faráři.

„Chceme připomenout, že nešlo o výjimečný čin osamělého šílence, ale o čin, který jen dovršil stále narůstající počet útoků na křesťanské kostely, modlitebny a synagogy po celé Evropě,“ uvádějí biskupové. O zmíněných útocích podle nich většinou mlčí jak média, tak politici. „Jen ve Francii bylo v roce 2014 zaznamenáno na 600 takovýchto útoků žhářství, vandalismu a podobně, což v těchto dnech vyvrcholilo i lidskými oběťmi. Meziročně šlo o osmdesátiprocentní navýšení takovýchto útoků. Vzpomínáme nejen na umučeného kněze, ale i na řeholnici, která byla těžce zraněna,“ stojí ve výzvě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]