Česko bylo zvoleno do Rady pro lidská práva OSN. Nahradí vyloučené Rusko

Valné shromáždění OSN (OSN / Manuel Elías / se souhlasem)

Valné shromáždění OSN | FOTO: OSN / Manuel Elías / se souhlasem

Česká republika se po úspěšné kandidatuře stala členem Rady pro lidská práva v Organizaci spojených národů. Na twitteru o tom informovalo valné shromáždění OSN. Česko tak nahradí Rusko, které o své místo přišlo na začátku dubna z důvodu vojenské agrese na Ukrajině.

„Děkuji členským státům OSN za projevenou důvěru. Hned ve čtvrtek nás čeká zasedání k porušování lidských práv v důsledku ruské agrese vůči Ukrajině. Ochrana lidských práv je prioritou české vlády,“ napsal na sociální síti ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

(Týdeník FORUM)

Ministerstvo zahraničí České republiky oznámilo svou kandidaturu 22. dubna. Rada pro lidská práva je orgán OSN, který sdružuje 47 států a jehož cílem je prosazování a ochrana lidských práv po celém světě.

Přerušení ruského členství v Radě schválilo valné shromáždění OSN 7. dubna po tom, co vyšly najevo informace o vraždění civilistů na Ukrajině ruskými vojáky. Příslušný návrh rezoluce tehdy podpořilo 93 zemí, proti se vyslovilo 24 a dalších 58 se zdrželo. Odstavení Ruska z Rady OSN pro lidská práva podpořila také Česká republika. Nesouhlas s krokem prosazovaným skupinou zemí v čele se Spojenými státy americkými vyjádřily mimo jiných Čína a Írán.

Pozastavení ruského členství prosazovala společně s USA a Ukrajinou také Evropská unie. Ukrajinský velvyslanec při OSN Serhij Kyslycja před hlasováním uvedl, že činy, které na Ukrajině páchají ruští vojáci, lze označit za válečné zločiny i genocidu. 

Rusko se následně mandátu vzdalo a místo, které je určeno pro skupinu zemí východní Evropy, bylo dosud neobsazené.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]