Česko čeká finále senátních voleb. Sázkoví experti mají o vítězích jasno

Petr Fiala a Miloš Vystrčil (oba ODS) (ODS / použito se svolením autora)

Petr Fiala a Miloš Vystrčil (oba ODS) | FOTO: ODS / použito se svolením autora

Druhé kolo senátních voleb dopadne podle sázkových expertů jednoznačně. Hned v patnácti senátních obvodech mají totiž lepší kurz kandidáti koalice SPOLU. Zájemci o senátorské křeslo, kteří kandidují s podporou hnutí ANO, pak podle bookmakerů zvítězí pouze v pěti případech. Do horní komory parlamentu by se pak měli dostat ještě čtyři kandidáti za menší uskupení či nezávislí. Většinu v senátu si však i bez ohledu na výsledek voleb udrží kluby stran vládní koalice. 

Česko v pátek a v sobotu čeká druhé kolo senátních voleb, v němž se bude vybírat 24 senátorů. Ve většině případů už je ale podle sázkových expertů jasno. Například o vítězství starosty Chrastavy Michaela Canova s kurzem 1,01:1 proti náměstkyni libereckého primátora, Radce Kotasové Loučkové (10,32:1), není pochyb.

(profimedia.cz)

„Překvapení by se nemělo konat ani v Praze. Jedny z nejnižších kurzů, a tedy i největší šance na úspěch mají Hana Marvanová Kordová s Janem Pirkem (1,02:1) proti kandidátům Ladislavu Kosovi a Renatě Chmelové (9,38:1),“ komentovala kurzy Chance mluvčí Markéta Světlíková.

Sledovaný souboj mezi předsedou senátu Milošem Vystrčilem a Janou Nagyovou je pro obžalovanou kandidátku ANO podle všeho prohraný. Vystrčil s aktuálním kurzem 1,07:1 neměl daleko k vítězství už v prvním kole a Nagyová získala od bookmakerů před druhým volebním kláním kurz 6,56:1.

„V Brně porazil Tomáš Töpfer ředitele tišnovské nemocnice Bořka Semeráda o 4 procenta. Úspěch Töpfera i ve druhém kole očekávají sázkoví experti, kteří herce a šéfa Divadla na Vinohradech favorizují kurzem 1,28:1 proti Semerádovi s 3,27:1. Jednoznačné to naopak není v Kutné Hoře, kde jdou do druhého kola s téměř totožným kurzem Jaromír Strnad (1,8:1) a Bohuslav Procházka (1,88:1),“ doplnila Světlíková.

Demonstrace Česká republika na 1. místě na Václavském náměstí v Praze (28. září 2022) (Zbyněk Pecák / se souhlasem autora)

Na rozdíl od prvního kola, které se uskutečnilo před týdnem souběžně s obecními volbami, se senátní volby nebudou konat ve všech 27 senátních obvodech. Volební místnosti v Praze 6, na Bruntálsku a Orlickoústecku zůstanou zavřené, protože lidé tam zvolili senátory už v prvním kole Jiřího Růžičku (navržen TOP 09) z klubu Starostů, Ladislava Václavce (ANO) a Petra Fialu (KDU-ČSL). Vládní koalice tak po prvním poločasu vede nad opozicí v poměru 2:1.

Volit může zhruba 2,5 milionu voličů. V prvním kole přišly hlasovat více než dvě pětiny z nich, ve druhém kole bývá účast nižší. Hlasovací lístky dostanou lidé až ve volebních místnostech, v poštovních schránkách by je hledali marně. Stejně jako v prvním kole by lidé neměli zapomenout na doklad kvůli ověření totožnosti volební komisí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články