Česko čelí mnohem větší hrozbě, než je koronavirus. Tahle varianta mutuje zejména u nás a šíří se mnohem rychleji

Premiér Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

Už jsme si zvykli, že den začíná statistikami o počtech infikovaných, hospitalizovaných a mrtvých. Už si zvykáme dokonce na to, že 30 tisíc českých obětí pandemie koronaviru přestalo zajímat politiky i média a nahradily je naprosto šílené diskuze o (ne)výhodách vakcinace a jakési nové pandemické „totalitě“. Česko však v tomhle festivalu iracionality a ignorování exaktních dat není absolutně žádnou evropskou výjimkou. Na rozdíl od jiné méně viditelné pandemie, která je dnes skutečnou hrozbou zejména pro naší zemi. Na tuhle specificky českou variantu pandemie nestačí rouška, respirátory, dokonce ani očkování a imunita organizmu v té nejlepší kondici.

Speciální česká mutace zasahuje nejvíce starší lidi a venkov, kde má dlouholetou tradici nekritického šíření a poměrně nízké hladiny informačních protilátek. Při větší zranitelnosti starších lidí však jakákoliv další spojitost mezi covidem a naší mutací nezadržitelně mizí. Česká AB varianta (ano, tak se už dlouhá léta jmenuje) nevyhnutelně potřebuje pro svoje šíření strach z neznámých a neznámého, minimální politickou a mediální kontrolu a maximální sociální rozestupy (ideálně na vzdálenost vykuchané televizní diskuze, titulní strany vlastních novin nebo masivní kampaně na sociálních sítích).

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Přichází mesiáš

Čím víc negativních emocí, tím pro ni lépe, protože vystrašení lidé se jednodušeji manipulují a rychleji přebírají stokrát opakované vzorce skutečných a především domnělých nepřátel. A kdo je nakonec zachrání před temnou stranou síly: černými a muslimskými migranty, ekofanatiky, kolaboranty s Bruselem a zlodějskou pravicí? Čím víc ječení a řevu v diskuzích, tím menší zájem o skutečné fakty, argumentaci a věcné řešení, kdopak by ještě měl sílu v tom všem proboha hledat a identifikovat obyčejnou pravdu a sprostou lež?

Demokracie na ruský způsob

Pročpak bychom měli volit nějakého nudného a namyšleného profesora, proč máme tedy věřit nějakému harmonikáři s dredy? Když jsou přece všichni stejní a taky budou všichni a do jednoho krást, proč bychom měli chtít jakoukoli změnu? Proč bychom měli věřit někomu a něčemu, kdo nás zklamal kdysi před 12 lety, když můžeme dalších 12 let volit jedno jediné stejné hnutí se stejným lídrem? A když vás trochu omrzíme, namícháme si dle putinovského algoritmu pluralitní hru na komunisty, extremisty a vymyslíme nové protikorupční hnutí, abychom měli s kým vládnout.

Proč zrovna JÁ?

Tenhle virus námi prostupuje a paralyzuje nás pochybnostmi. Co se vůbec změní, když půjdu k parlamentním volbám? Proč to mám vůbec dělat, když je všechno předem jasné, karty předem rozdané a prezident jmenuje premiérem jen jediného politika? A co když se demokratické koalice rozpadnou hned po volbách a můj hlas vyšumí do ztracena? A co ten Brusel, nemstí se tomu našemu slovenskému migrantovi s konfliktem zájmů jenom za to, že nás chrání před jinými migranty? Proč se mám zamazat politikou, když už nemůžu nikomu a ničemu po 30 letech od „listopadu“ věřit? A není ten „Čapák“ vlastně hezké místo a nebude ten AB junior tak trochu jenom loutkou v cizích rukou?

Andrej Babiš a Petr Kellner (profimedia.cz / ČTK)

Jediná možná vakcína

Poslední a radikální odpovědí na koronavirus se stal lockdown, izolace lidí, zavření hranic a celé země. Paradoxně AB varianta tohle všechno k svému přežití nevyhnutelně potřebuje. Proto jí k šíření stačí facebook, Česká republika bez korektivu Evropské unie a do sebe uzavřená země, kterou nebudou vyrušovat žádné protičeské a protinárodní síly doma ani ve světě. A především vystrašení, znechucení a dezorientovaní lidé, kteří s infekcí AB varianty zůstanou během voleb sedět doma. Ona to už dávno ví a někteří z nás to možná tuší: demokratické a svobodné volby jsou jediná efektivní vakcína proti téhle pandemii.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]